SUOČAVANJE SA IZAZOVIMA Dozvolite djeci da preuzmu rizik i uče na greškama
Izlaskom iz zone udobnosti, djeca grade otpornost, samopouzdanje i sposobnost da se hrabro suoče s izazovima.
Roditelji bi ih trebali poticati da što više izlaze iz zone udobnosti i povremeno preuzimaju rizik kako bi se nosili s neizvjesnostima te razvili ključne životne vještine koje ih pripremaju za budući uspjeh.
Kada djeca imaju slobodu preuzimati rizike, uče vjerovati vlastitim instinktima i razumjeti svoje sposobnosti. Svaki korak izvan zone ugodnosti, bilo da je riječ o penjanju na drvo, nastupu na bini ili donošenju teških odluka, poučava ih da su sposobna suočiti se s izazovima. Ova iskustva postavljaju temelje samopouzdanja, omogućujući im da s optimizmom pristupaju neizvjesnostima života.
KORISNO ZNATI Stručnjaci ukazuju na velike roditeljske greške
Djeca koja griješe i uče na svojim pogreškama shvataju da neuspjesi nisu trajni te da uspjeh često dolazi nakon više pokušaja. Ta emocionalna snaga omogućuje im da se suoče s izazovima života s gracioznošću i odlučnošću.
Pravi svijet je nepredvidiv, a djeca trebaju biti spremna suočiti se s njegovim složenostima. Iskustva s rizicima u kontrolisanom okruženju pomažu im izgraditi mehanizme suočavanja s različitim izazovima i problemima.
Uče upravljati emocijama, procjenjivati posljedice i donositi informisane odluke. Ove kvalitete pomažu im kasnije, kako u ličnom, tako i u profesionalnom životu, prenosi Klix.
BONUS VIDEO: