Upravo su njih juče obišli gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković i članovi Gradskog štaba za vanredne situacije.

Stanivuković je nakon obilaska poručio da razumije probleme sa kojima se građani suočavaju dok traju radovi na izgradnji vodovodnog sistema "Tunjice 1 i 2", te zahvalio mještanima na strpljenju.

„Posjetio sam nekoliko porodičnih domaćinstava u Prijakovcima, Dragočaju i Ramićima i zahvalan sam na velikom razumijevanju koje naši sugrađani pokazuju dok traju radovi na izgradnji vodovodnog sistema "Tunjice 1 i 2". Svjestan sam da su strpljenje i povjerenje građana naša najveća obaveza“, rekao je Stanivuković.

Dodao je da očekuje da će početkom avgusta biti završeni radovi na projektu vrijednom oko 10 miliona KM, nakon čega, kako tvrdi, nestašice vode u ovom dijelu grada više neće biti tema.

Tokom obilaska razgovarao je i sa poljoprivrednikom Branom Šukalom iz Prijakovaca, koji za Aloonline kaže da se proizvođači trenutno snalaze kako znaju.

Mi to najbolje znamo, kao proizvođači, poljoprivrednici i stočari, kako se snalazimo. Ja, iskreno, imam bunar pa ubacim pumpu, ali i to će presušiti“, kaže Šukalo.

"Mali građanin najviše ispašta"

Posljednjih dana mještani iz pojedinih naselja pogođenih restrikcijom navode da bi iza problema sa vodosnabdijevanjem mogla stajati i politička pozadina. 

Šukalo smatra da je građanima od političkih prepucavanja mnogo važnije da problem bude riješen.

„Moj savjet i jednima i drugima bio bi da smire tenzije i da se ujedine oko rješavanju problema. Lično mislim da vjerovatno postoji neka opstrukcija, kao što je bilo i pretprošle godine. Ali upravo mali građanin najviše osjeti posljedice nesloge u vlasti“, rekao je on.

Na pitanje da li ih je posjeta gradonačelnika umirila, odgovara da će konačan sud dati tek kada voda ponovo bude redovno stizala.

„Vidjećemo. Rekao nam je da se strpimo još mjesec ili dva i da će problem sa vodom na ovom području, odnosno u Prijakovcima, Dragočaju i Ramićima, biti riješen“, kaže Šukalo.

Završetak radova sredinom avgusta

Stanivuković je juče novinarima rekao da se završetak radova na izgradnji novog cjevovoda Tunjice očekuje sredinom avgusta, nakon čega slijedi testiranje kompletnog sistema i njegova dezinfekcija. Puštanje novog sistema u funkciju očekuje se početkom septembra.

Do tada će, poručuju iz Grada, na snazi ostati mjere pomoći stanovništvu koje ima poteškoće sa vodosnabdijevanjem.

Načelnik Odjeljenja za poslove civilne zaštite i profesionalne teritorijalno-vatrogasno-spasilačke jedinice Miroslav Sevo pozvao je poljoprivredne proizvođače kojima je potrebna doprema vode da se obrate stručnim saradnicima u mjesnim zajednicama, kako bi cisterne bile upućene u najkraćem mogućem roku.

Zahtjevi se mogu prijaviti na sljedeće brojeve telefona:

MZ Piskavica 051/390-011
MZ Prijakovci – 051/392-227
MZ Potkozarje – 051/395-087
MZ Mišin Han – 051/397-010
MZ Dragočaj – 051/393-055
MZ Verići – 051/399-279