Riječ je o, podsjetimo, najavljenom povećanju plata od 5 odsto za zaposlene u javnom sektoru u Srpskoj.
“Pet odsto nam nešto i ne znači“
Minić je na pitanje portala Aloonline da li će, ako dođe do povećanja plata početkom avgusta ove godine, više novca dobiti i ministri, uključujući i njega, rekao je da će povećanja zarade biti ako to bude tako definisano, a ako ne bude, neće.
“Pet odsto manje ili više u ovom momentu meni ili mojim kolegama ministrima sigurno da nešto ne znači. Ali ne vidim zašto bi se mi odvajali od bilo koga drugog“, kazao je Minić.
“Pojedini direktori imaju veće plate nego naše“
Predsjednik Vlade RS čak se požalio da “pojedini direktori domova zdravlja i komandiri policijskih stanica imaju veće plate od njih“.
“Jeste ih pitali? Pa evo provjerite malo pa ćete vidjeti, čisto da imate neku uravnilovku kada su u pitanju lična primanja. Ako je neko ministar, ne samo zato što je ministar pa je obukao odijelo i kravatu, on ima odgovornost“, kazao je Minić.
“Dok nisam bio premijer, imao sam primjedbu na ministarsku platu“
Predsjednik Vlade Republike Srpske priznaje da je imao primjedbu na ministarsku platu dok nije postao premijer.
Na pitanje da li je imao primjedbu na to što je plata bila mala ili velika, odgovorio je:
“Jeste li ikad čuli da se neko buni da mu je visoka plata? Ako uistinu radite, ako ste na terenu, ako uđete među ljude, ako želite da sjednete, da počastite, ako želite da imate lične obaveze“.
“Želim da ministri imaju izuzetno velike plate“
Premijer navodi da je nekada imao prijedlog koji će iznijeti kada prođe aktuelni mandat.
“Kada prođe ovaj mandat onda ću ga predložiti. 16 je ministara, želim da imaju izuzetno velike plate, da budu za to nagrađeni, želim da rade 24 časa i to pun gas“, poručio je Minić.
Minić i ministri već dobili povećanje plata ove godine
A rečenica premijera Minića da ministrima i njemu povećanje plate od pet odsto i ne znači nešto, teško je uvjerljiva, pogotovo ako se zna da su oni početkom aprila ove godine takođe dobili povećanje plate od 5 odsto, čime je Miniću povećano lično primanje za 419 KM u bruto iznosu, dok su ministi dobili po 317 maraka bruto.
Ako je njima malo par stotina maraka, sigurno je da građani ne mogu da budu saglasni sa tim.
Prema odluci koja je objavljena u JU “Službenom glasniku RS“, plata Sava Minića prema aprilskom povećanju iznosi 8.806 KM u bruto iznosu, odnosno nešto manje od 5.500 KM neto, što je njegova stvarna plata.
Sa druge strane, osnovna mjesečna bruto plata ministara u Vladi Republike Srpske od 1. aprila iznosi 6.644,79 KM, a u neto iznosu, stvarna plata ministara je negdje oko 4.100 KM.
Komentari (0)