Iako  nadležni uvjeravaju da sistem u najvećem dijelu grada funkcioniše stabilno, činjenica je da se dio stanovništva već neko vrijeme suočava sa nestašicama vode, a preciznog odgovora kada će problem biti u potpunosti riješen još nema.

Stanivuković je nakon sastanka istakao da najveći dio vodovodnog sistema funkcioniše bez problema.

„Dvocifren broj rezervoara i pumpnih stanica na teritoriji grada uredno funkcioniše. Oko 98 odsto stanovništva Banje Luke ima uredno vodosnabdijevanje“, rekao je on.

Međutim, preostalih nekoliko procenata stanovništva, među kojima su upravo naselja pogođena restrikcijama, posljednjih dana teško bi se složila da je situacija pod kontrolom.

Restrikcije još najmanje nekoliko dana

Govoreći o tome koliko bi trenutni režim vodosnabdijevanja mogao trajati, Stanivuković je rekao da se očekuju stabilizaciju u narednih šest do sedam dana.

Prema njegovim riječima, naizmjenične restrikcije i dalje će pogađati rezervoar Ramići-Prijakovci, dijelove Dragočaja, Prijakovaca i pojedina potkozarska sela.

Kako je rekao, nakon sedam dana tropskih vrućina dolazi do potrošnje koju postojeća infrastruktura više ne uspijeva da sustigne. 

Vjerujemo da ovo neće trajati duže od šest do sedam dana. Kada vidimo blagi pad temperature sa tropskih 37 na ispod 30 stepeni, sistem potpuno redovno održavamo. Sedam dana možemo izdržavati temperature iznad 35 stepeni, ali osmi dan dolazi do potrošnje koju ne možemo sustići“, rekao je Stanivuković za Aloonline.

"Prošle godine imali sreću sa vremenom"

Ako je suditi po riječima gradonačelnika, stanovnici naselja koja se već danima suočavaju sa restrikcijama, osim završetka radova na vodovodnoj mreži, moraće računati i na sreću, odnosno naklonost vremenskih prilika. Kako je naveo Stamivuković, prošle godine je upravo povremeni pad temperature omogućavao da se rezervoari dopune i izbjegnu restrikcije kakve danas pogađaju dio Banjaluke.

Ove godine, kako kaže, to nije slučaj.

"Prošle godine, sreća je bila što nakon sedam-osam dana tropskih vrućina, jedno veče temperatura recimo padne na 22 stepena i onda uspijemo da napunimo rezervoar dovoljno da izdrži cijeli dan.  U ovoj milosti i nemilosti vremena smo pet-šest dana, možda i cijeli jul, vidjećemo kakav bude“, rekao je Stanivuković za Aloonline.

Politička pozadina: Problem izborne godine

Kako su predstavnici Mjesne zajednice Dragočaj ranije su za Aloonline potvrdili pojedini dijelovi naselja, posebno oni na višim kotama, ostaju bez vode duže od planiranih intervala, dok građani tvrde da nemaju dovoljno informacija o tome koliko će restrikcije trajati.

Dodatnu pažnju izazvale su i tvrdnje pojedinih mještana da se sličan scenario ponavlja u godinama kada se održavaju izbori.

Na pitanje da li iza trenutne situacije vidi političku pozadinu, Stanivuković je odgovorio kratko.

„Izbjegao bih politizaciju jer danas nemamo dokaze. Godine 2024. smo imali dokaze opstrukcije. Za ovu godinu ne želim ništa da tvrdim“, rekao je gradonačelnik.

Ipak, poručio je da očekuje da bi sredinom avgusta problem mogao biti trajno riješen.

„Naša je procjena da ćemo sredinom avgusta završiti ovu priču i da ovo više neće biti tema. Onda nas neće interesovati ni izborna ni neizborna godina, problem će biti riješen“, rekao je on.

Ključ u projektu Tunjice 1 i Tunjice 2

Direktor „Vodovoda“ Radovan Majkić tvrdi da problem nije u količinama vode koje grad trenutno ima na raspolaganju, već u mogućnosti sistema da je dopremi do svih korisnika tokom perioda ekstremne potrošnje.

„U fabrici vode trenutno ima dovoljna količina vode, te sa tehničkog stanovišta jedini izazov predstavlja vodosnabdijevanje potkozarskih sela“, rekao je Majkić.

Kao dugoročno rješenje navodi projekat povezivanja vodovodnog sistema Tunjice 1 i Tunjice 2 cjevovodom prečnika fi 700.

„Radovi teku planiranom dinamikom i uvjeren sam da nakon završetka radova građani potkozarskih sela više neće imati izazove sa vodosnabdijevanjem“, rekao je Majkić.

Proglašena vanredna situacija u potkozarskim mjesnim zajednicama

Juče je Gradski štab za vanredne situacije proglasio vanrednu situaciju u potkozarskim mjesnim zajednicama koje se vodom snabdijevaju sa rezervoara Tunjice.

Kako je rekao zamjenik komandanta Gradskog štaba za vanredne situacije Miroslav Ševo, tokom proteklog vikenda zabilježena je enormna potrošnja vode, te je za samo jednu noć potrošena količina koja je inače dovoljna za sedam dana.

Podsjećamo, stanovnici ovih krajeva godinama upozoravaju na restrikcije i nedovoljan pritisak vode tokom ljetnih mjeseci, a protesti i sastanci sa nadležnima organizovani su više puta prethodnih godina.