Predsjednik Mjesne zajednice Dragočaj Darko Bobić, kaže da su restrikcije već nekoliko dana u punoj primjeni te da situacija nije ista u svim dijelovima naselja.

Restrikcije su već uveliko u toku od prije nekoliko dana. Jedan dan ima vode, drugi dan nema. U zavisnosti od položaja i konfiguracije terena, na višim predjelima ljudi nemaju vode konstantno. Situacija je šarena. Sve zavisi od terena. Ljudi se žale da nemaju vode već nekoliko dana, bez obzira na to što iz Vodovoda tvrde da su restrikcije u toku i da jedan dan puste vodu, a drugi dan zatvore“, rekao je Bobić.

Poseban problem predstavlja činjenica da su upravo viši dijelovi naselja najviše pogođeni, pa pojedina domaćinstva ostaju bez vode znatno duže od planiranih intervala.

Mještani traže odgovore

Nezadovoljstvo među mještanima raste iz dana u dan, a pojedinci već na društvenim mrežama pominju i proteste smatrajući da je to jedini način da se problem riješi. Podjećanja radi, 2024. godine zbog identičnog problema mještani su organizovali protest i na pola sata zaustavili saobraćaj na magistralnom putu Banjaluka - Prijedor.

Dragočaj nestašica vode

Zamjenik predsjednika MZ Dragočaj Danijel Dojčinović, ističe da građanima nije jasno zbog čega se situacija ponavlja nakon prošle godine, kada većih problema nije bilo.

Prošle godine cijelu godinu nije nestajalo vode, a ove godine isto kao i 2024. godine nestaje. Šta oni tu rade, šta se tu dešava, ja iskreno stvarno ne znam“, rekao je Dojčinović.

Dodaje da je nezadovoljstvo mještana zbog tekućeg problemna sa vodosnabdijevanjem ogromno.

„Nezadovoljstvo je ogromno. Ne znam zaista kada nadležni dođu dole kako to ljudima da objasne. Nerealno je da prošle godine niti jednog dana ne nestane vode, a ove godine i pretprošle godine, kada su bili izbori, ista je situacija bila, pa onda idu i dijele vodu. Problemi su veliki, ljudi imaju malu djecu. Dragočaj nije selo, to je ogromno naselje i ovaj problem mora da se riješi nekako“, poručio je Dojčinović.

Govoreći o pominjanju protesta, iz MZ Dragočaj navode da za sada nema zvaničnih najava organizovanja okupljanja.

„Ljudi su se samoinicijativno skupili i protestovali prošli put kada smo imali isti problem sa restrikcijom vode. Za sada nemam neke zvanične informacije, ali ako nastavi ovako ljudi će morati nešto uraditi“, rekao je on.

Proglašena vanredna situacija u potkozarskim mjesnim zajednicama

Juče je Gradski štab za vanredne situacije proglasio vanrednu situaciju u potkozarskim mjesnim zajednicama koje se vodom snabdijevaju sa rezervoara Tunjice.

Kako je rekao zamjenik komandanta Gradskog štaba za vanredne situacije Miroslav Ševo, tokom proteklog vikenda zabilježena je enormna potrošnja vode, te je za samo jednu noć potrošena količina koja je inače dovoljna za sedam dana.

"Imali smo radove na cjevovodu u petak i u rezervaru imamo akumulaciju do petka, taj dan je sve bilo kako treba. U subotu ništa nije ukazivalo za vanrednom situacijom. U nedjelju smo od Vodovoda dobili informaciju da je rezervoar Tunjice na minimumu i vanredna situacija je proglašena", istakao je Ševo.

"Minulog vikenda imali smo povećanu potrošnju vode, zbog čega smo bili primorani da donesemo ovakvu odluku. Nažalost, dosadašnji apeli nisu dali rezultate kakve smo imali prethodnih godina", rekao je Ševo.

On tvrdi da je do problema došlo usljed neracionalne potrošnje vode, te je podsjetio da novi cjevovod prema rezervoarima Tunjice 1 i Tunjice 2 još nije završen.

Dodatnu zabrinutost izaziva činjenica da mještani Dragočaja, kako tvrde, nemaju zvanične informacije koliko će restrikcije trajati, zbog čega mnogi strahuju da bi se problemi mogli nastaviti tokom cijelog ljeta.

Podjećamo, problem sa vodosnabdijevanjem u Dragočaju, Ramićima, Prijakovcima, Potkozarju, Piskavici i drugim naseljima nije novost.

Stanovnici ovih krajeva godinama upozoravaju na restrikcije i nedovoljan pritisak vode tokom ljetnih mjeseci, a protesti i sastanci sa nadležnima organizovani su više puta prethodnih godina.