Slavko Tošić, rukovodilac Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi – Područna jedinica Gradiška, rekao je za Aloonline da se radi o površini većoj od deset hiljada hektara.
„Riječ je o žetvi na području Gradiške, Laktaša i Srpca. Žetva ječma na 2100 hektara je pri kraju, pod uljanom repicom je 300 hektara, pšenicom 7500, a zobi 600 hektara. Prinosi su za sada dobri, ova godina bi mogla biti rodna godina“, rekao je Tošić, naglasivši snažnu podršku ministarstva u vidu premija od 500 KM po hektaru za žitarice i isto toliko za uljarice.
Tošić je naveo i značaj novih traktora i mehanizacije, koje su poljoprivrednici nabavili uz znatnu podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Rekao je da je na području na kojem djeluje resor na čijem je čelu, stiglo više od 60 novih traktora, te duplo veći broj priključnih mašina.
„Od velikog značaja su i ogledne površine i manifestacije dani polja žitarica. Pod istim uslovima, na istim parcelama zasijemo sve raspoložive sorte i hibride i onda na licu mjesta analiziramo i dolazimo do nedvojbenih zaključaka koje sorte ovdje daju najviše prinosa“, rekao je Tošić.
Vremenske prilike za sada idu na ruku ratarima, očekivanja su da će ovogodišnja žetva biti okončana do polovine jula.
Iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi preporučuju ratarima da nakon ječma, tamo gdje je moguće navodnjavanje, siju postrnu soju i silažni kukuruz i obezbijede dvije žetve godišnje.
Komentari (0)