Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je da je za njegov resor značajno što će poseban kolektivni ugovor omogućiti povećanje plata od pet do 30 odsto socijalnim radnicima koji rade direktno sa korisnicima.
"To će svojim opštim aktom te ustanove i da određuju i uređuju", rekao je Šeranić.
On je dodao da će uz postojeće i planirano povećanje plata u okviru sistema javnih službi doći i do pobošljanja ostalih prava radnika, te dodatnog unapređenja ekonomsko-socijalnog statusa.
Ugovor su potpisali ministar rada i boračko-invalidske zaštite Radan Ostojić i ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić sa predsjednikom Sindikata uprave Božom Marićem i predsjednikom Sindikata lokalne samouprave, uprave i javnih službi Brankom Zelenkovićem.
Dokument su u ime Vlade potpisali ministri Radan Ostojić i Alen Šeranić, a u ime Sindikata uprave predsjednik Božo Marić i predsjednik republičkog Sindikata lokalne samouprave, uprave i javnih službi Branko Zelenović.
SOCIЈALNI DIЈALOG U SRPSKOЈ VEOMA INTENZIVAN
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Radan Ostojić izjavio je da potpisivanje Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u javnim ustanovama u Srpskoj predstavlja pobjedu svih učesnika u socijalnom dijalogu koji je u Srpskoj veoma intenzivan.
"Socijalni dijalog nije mrtav, već naprotiv intenzivan. U narednih nekoliko dana pokušaćemo u pregovorima između socijalnih partnera da dođemo i do nacrta opšteg kolektivnog ugovora u Republici Srpskoj", rekao je Ostojić na konferenciji za novinare nakon potpisivanja Posebnog kolektivnog ugovora u Banjaluci.
Ostojić očekuje da će biti realizovan Posebni kolektivni ugovor kojim se uređuju prava, obaveze i odgovornost zaposlenih u 31 javnoj ustanovi u Republici Srpskoj.
On je zahvalio Vladi i premijeru Savi Miniću, koji je pružio veliku podršku u prevazilaženju određenih nedoumica, te čestitao ministru zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alenu Šeraniću i sindikatima za potpisani dokument.
KOMPROMISOM DO UREĐENjA PRAVA ZAPOSLENIH U ЈAVNOЈ UPRAVI
Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić ocijenio je danas u Banjaluci da je potpisivanje posebnog kolektivnog ugora za zaposlene u javnim službama od izuzetnog značaja, jer su na taj način uređena prava, obaveze i odgovornost zaposlenih u 31 javnoj ustanovi.
"Kada imamo ovakve kompromise, to je velika stvar za Republiku Srpsku", rekao je Minić nakon potpisivanja.
Minić je naglasio da sa partnerima u Ekonomsko-socijalnom savjetu Republike Srpske postoji obaveza da se sve učini za dobrobit građana.
"Moramo razgovarati i svi sagovornici o temama socijalnog dijaloga moraju biti zadovoljni. Imamo dobre sagovornike i mnoge stvari ćemo još završiti", istakao je Minić.
On je podsjetio da postoji značajan broj radnika koji još uvijek nisu zadovoljni, te da se radi toga mora nastaviti razgovarati.
Predsjednik republičkog Sindikata lokalne samouprave, uprave i javnih službi Branko Zelenović rekao je da je ova sindikalna organizacija veoma zadovoljna kolektivnim ugovorom, te da će ustanove koje do sada nisu imale povećanje plata, sada to dobiti.
"Dobili smo uvećanje aprilske plate za pet odsto, a od avgusta očekujemo povećanje najmanje pet odsto, a ja se nadam i više, u zavisnosti od pregovora Sindikata i Vlade", rekao je Zelenović.
On je istakao da zahtjevi sindikata ostaju isti kada je riječ o toplom obroku i regresu.
"Od toga ne smijemo da odustanemo, jer moramo shvatiti da u javnim službama plate nisu velike, te je za radnike sa srednjom stručnom spremom plata 1.200 KM, sa regresom i toplim obrokom", rekao je Zelenović.
On je zahvalio Miniću i ministru rada i Ostojiću na razumijevanju i podršci sindikalnim organizacijama.
Komentari (0)