"Jesi li lud?"
"Ona je moja kćerka!"
"A ovo je moj stan!“, odgovorila je Ina.
"Nismo stranci, treba da pomažemo jedni drugima!“, ponovo je viknuo njen muž.
"Dobro. Samo šest mjeseci, važi?! Ni dana više."
"Hvala ti, Inuška, mnogo te volim!“ Muž je poljubio Inu u obraz i, zgrabivši ključeve od kola, izjurio iz stana.
„Zašto sam na ovo pristala? Zašto?!“, pomislila je Ina u panici.
„Mama! Hoćemo li jesti?“ upita mali Aleksa.
-
Naravno da hoćemo, dragi, izvini, potpuno sam zaboravila, sada ću zagrijati supu.
-
A tata?
-
Tata će uskoro stići i ješće i supu.
"Sam?“ Aleksa lukavo pogleda majku.
Ina je duboko udahnula i odgovorila:
-
Ne.
Razmišljala je o tome kako djeca sve razumiju i kako ne treba smatrati da su previše zauzeti igrom i da ne slušaju razgovore svojih roditelja. Petogodišnji Aleksa se igrao u susjednoj sobi kada se vodio ovaj neprijatan razgovor sa njenim mužem. I tako je i bilo.
„Pa, pošto već znaš, reći ću ti. Uskoro će nam doći gošća. Djevojčica, ili bolje rečeno mlada žena, ili bolje rečeno već žena. Ona je tatina kćerka. Samo što ona ima drugu majku, a to nisam ja.“
Aleksa je slušao širom otvorenih očiju. Takve stvari su mu se činile zapanjujućim.
Goran je već imao brak i kćerku kada je upoznao Inu
Kada su se Ina i Goran upoznali i počeli da se zabavljaju, on joj je na jednom od sastanaka rekao da je već bio oženjen i da ima kćerku tinejdžerku. Ina je dugo sjedjela tamo, zapanjena, nesposobna da shvati svoja osjećanja. S jedne strane, znala je da je duboko zaljubljena u Gorana i da želi da bude sa njim. I ništa to nije moglo da promijeni. S druge strane, mali glas u njoj šaputao je da za njegov razvod sigurno postoji razlog i da bi stvari u budućnosti mogle da se odvijaju sasvim drugačije. Međutim, Ina je odlučno odbacila sve svoje sumnje i prihvatila Goranovu prosidbu.
Prije braka sa Inom, Goran je živio sa roditeljima. Jedno vrijeme je živio sa svojom prvom ženom i kćerkom u selu u predgrađu. Onda su se posvađali i razveli. Goran je ostavio stan ženi i kćerki i preselio se kod roditelja. Redovno je plaćao izdržavanje, ali praktično nije pokazivao interesovanje za kćerku. To je bilo iz dva razloga. Prvo, njegova prva žena nije bila posebno zadovoljna njihovom vezom, a drugo, on i njegova kćerka se nisu slagali otkako se rodila. Goran je pokušavao da strogo vaspitava djevojčicu, dok je Olga (njegova prva žena) bila popustljiva i jedva ju je nadgledala. To je dovelo do stalnih prepirki između Olge i Gorana. Iz istog razloga, Asja (njegova kćerka) je prezirala Gorana i nije ga poštovala. Na kraju, njegove riječi su za Asju postale prazne riječi. Znala je da će njena majka uvijek biti na njenoj strani i bila je zadovoljna što joj majka sve dozvoljava.
Goran je saznao da je njegova kćerka tinejdžerka trudna
Onda, kada su se Olga i Goran razveli, njihov odnos se toliko pogoršao da Asju više uopšte nije zanimalo da li joj otac živi sa njima ili ne.
Vrijeme je prolazilo. Goran je upoznao Inu, vjenčali su se i uselili se kod Ine. Godinu dana kasnije, rodio im se sin, Aleksa. Svih ovih godina nije bilo vijesti od njegove bivše žene ili kćerke. Samo je tiho prebacivao određene iznose za kćerkin rođendan, ali nikada nije zvao niti poslao poruku Olgi. U međuvremenu, Asja je odrastala. Odrastajući sa blagom majkom, vjerujući da je sve moguće, ostala je trudna sa sedamnaest godina sa nepoznatim muškarcem.
Majka se, naravno, hvatala za glavu. Nije ovo očekivala od svoje djevojčice.
"Vjerovala sam ti! Zar ništa ne razumiješ? Nije mi Goran bez razloga uvijek govorio da moram dobro da te pratim, ali mu nisam vjerovala! Mislila sam da si ti ozbiljna i da znaš šta radiš“, jadikovala je Olga nakon što je saznala vijest o kćerkinoj trudnoći.
Asja je zaista izgledala kao anđeo; nikada ne biste pogodili da to nije ustavi. Bila je dobra učenica, ali je odlučila da vanredno položi razrede srednje i da se odmah upiše na fakultet. (Olga je sada mislila da bi Goran insistirao i da se možda ništa od ovoga ne bi dogodilo). Ali njena majka je dozvolila, i Asja je srećna krenula na fakultet, a još nije bila ni punoljetna. Tada je njen život zaista počeo.
Asja je bila presrećna, a na fakultet je morala da ide autobusom, često se vraćajući kasno kući. Na majčina pitanja gdje je do sada, opravdanje je bilo ili kasna predavanja ili autobus koji nije stigao na vrijeme.
Ali ispostavilo se da je izlazila sa nekim momkom. Starijim od nje. To je vjerovatno bilo jedino što je znala o njemu. Momak je imao auto i tu se odigravao veći dio akcije.
"Kakav je on tip? Gdje živi? Jesi li uopšte bila kod njega kući?“ upitala je majka.
„Ne. Ne znam gdje živi“, odgovorila je Asja. „Vozili smo se u kolima i... i baš tamo u kolima...“
„Poštedi me detalja!“ Olga je pokrila lice rukama. „Šta da radim sada?“
„Ne znam!“, plakala je Asja. „U početku nisam razumjela, mislila sam da mi samo malo kasni, ali onda sam otišla kod doktorke, a ona...“
„Koliko je prošlo?“ upita Olga kamenim glasom. Shvatila je da uopšte ne poznaje svoju kćerku. Ispostavilo se da je čak uspjela da posjeti ljekara, a da nije rekla majci.
„Dva i po mjeseca. Deset nedjelja“, rekla je Asja veoma tiho.
„U nekim situacijama si skroz odrasla, a ovdje si potpuno dijete! Zar ne shvataš šta si uradila?!! Trebalo je ranije da ti kažem! A šta je sa ovim tvojim momkom?“
„Nestao je“, šapnula je Asja. „Ne pojavljuje se, a njegovi drugovi kažu da je negdje otišao... Sekretarica na fakultetu mi je rekla da im nije dozvoljeno da dijele informacije o studentima sa trećim licima. Niko ne zna gdje je, ili ne govore. Ali ni on ne zna za moju trudnoću!“
— Gospode, kakva sramota! Asja, trebalo je da te šibam svaki dan, Goran je bio u pravu, oh kako je bio u pravu... Goran... Dobro, dobro, čekaj... Moram da pozovem Gorana!
Gorane, vrijeme je da sada ti pritegneš kćerku
"Šta?!“ Goran je skoro pao kada je čuo da će uskoro postati djed. Olga ga je pozvala na posao i u suzama ga molila da primi Asju na neko vrijeme dok se ne porodi.
„Imate dobre bolnice tamo, ne kao naše. Ona je samo dijete, na kraju krajeva, potreban joj je dobar specijalista da prati trudnoću, za svaki slučaj ako se nešto desi.“
„Olga, razumiješ li šta govoriš? Sasvim si ispustila naše dijete! Kakva trudnoća?! Bože moj, ne mogu da shvatim!“
„Pa, molim te, dopusti da ostane sa vama! Biće pod strogim nadzorom, znam ja tebe - pritegnućeš ti nju!“ poče Olga da se umiljava.
"Ma da, baš! Šta je svrha sada je paziti? Sve što je moglo da se desi već se desilo! Ima samo sedamnaest godina!"
Na kraju je Olga ubijedila Gorana, i on je jednog vikenda otišao po kćerku.
Trudna kćerka je u kući
"Ovo je moja žena Ina! Ina, ovo je Asja, upoznajte se. A ovo je Aleksa. Ima šest godina, ali je već sasvim odrastao“, rekao je Goran osmjehujući se. Iz nekog razloga, njegovo srce je odjednom osjetilo tako toplo i udobnost! Oboje njegove djece su bila sa njim. Bilo je tako divno! Nije mislio da mu Asja toliko nedostaje.
Asja je stajala tamo, pogled joj je bio oboren. Njen stomak je još uvijek bio jedva primjetan. Bila je u četvrtom mjesecu trudnoće.
"Sutra ćemo otići da ti otvorimo karton u našem Domu zdravlja. Naravno da su ljekari ovdje bolji!“
"Koliko ličiš na Gorana!“, začudi se Ina, gledajući Asju. Za razliku od Gorana, ona se nije osjećala dobro, već je bila veoma zabrinuta. Kako će im se životi promijeniti?
Doktor u prenatalnoj klinici, gdje je Asja išla sa Inom, dao joj je novi termin. Čak i duži. Impulsivno, Ina je kupila Asji vitamine i još nekoliko stvari koje bi joj mogle zatrebati. Asja je gotovo sve vrijeme ćutala, a Ina se pitala kako je tako tiha i skromna djevojka mogla da se dovede u ovu situaciju. Ini je bilo žao i pokušala je da zamisli šta bi se desilo da je ona bila njena kćerka.
Ali Asja nije bila tako jednostavna. Ona je tiho i bezglasno počela da nameće svoj red u kući. Nikada nije sama prala svoje sudove, nikada nije sklanjala svoje stvari, pa čak ni sebi nije sipala čaj. Ina ju je jednom suočila sa tim, a Asja je objasnila svoje ponašanje time što nije znala gdje se šta nalazi u tuđoj kuhinji i plašila se da uzme pogrešnu stvar. Osim toga, nije znala da li smije da uzme bilo šta iz frižidera.
Asja je izgovorila ove riječi medenim glasom i, nažalost, Goran ih je čuo. Uslijedila je svađa. On je odlučio da Ina diskriminiše Asju time što joj ne dozvoljava da jede šta želi. Par se posvađao, i to je ispalo veoma glupo. Na kraju krajeva, Ina to uopšte nije tako mislila. Onda je bilo još sukoba. Asja bi nestala i nikada ne bi rekla kuda ide. Ina, tipično za nju, jednostavno je bila zabrinuta za djevojku, koja još uvijek uopšte nije poznavala grad, ali se ispostavilo da je Ina navodno diskriminiše. Zabranila joj je da napušta kuću. Nakon Asjinog dolaska, par se svađao gotovo svakodnevno.
I jednog dana se Asja pojavila pijana i rekla da se opuštala u klubu.
"Dao sam ti novac da možeš sebi da kupiš šta želiš! Mi čak ni ne znamo šta ti treba“, vikao je Goran.
„Pa, kupila sam ga!“ odgovori Asja, brišući suze sa obraza. „Kada ću još stići da odem na takvo mjesto? Moram da iskoristim trenutak. U suprotnom, rodiće se ovaj“ (na te riječi se snažno udari po stomaku) „i ja ću postati domaćica. Neću moći nigdje da mrdnem. Vratiću se u selo! Oh!“
Asja je stavila ruku na stomak i osmjehnula se.
— Kreće se! Golica! Ti si moj dragani! Mama te voli, nemoj da me udaraš...
Ina, gledajući djevojku, bila je iznenađena kako u njoj koegzistiraju dvije potpuno suprotne osobe... Međutim, nije trebalo ni da pije. Ali kako je to mogla da joj zabrani? Asjina glava je bila potpuno prazna.
I tako su živjeli. Svađali su se, mirili se, a Ina je već brojala dane dok se ova pomalo problematična djevojka ne iseli. Sada joj nije bilo toliko žao zbog nje kao u početku. Asja je unijela haos u njihov dom i izazvala svađe svih. Čak ni Aleksa nije volio svoju sestru. Često ga je vrijeđala, pokušavajući da ga uštine kada niko nije gledao, sarkastično se osmjehujući i misleći:
„Zbog ovog malog me tata ostavio! Oni ovdje lijepo žive, a ja treba da vegetiram u onom selu? Moram da pronađem način da ostanem ovdje po svaku cijenu! Glupa Ina, sažaljeva me. Ha-ha...“
Problem je vezao drugi problem
"Asju je udario auto! Možeš li da zamisliš, opet je šetala prilično daleko od naše kuće? Sada je operišu“, plakao je Goran. Nije mogao da se kontroliše, bio je toliko ogorčen i uplašen. Pozvao je Inu dok je još bila na poslu.
Ina je ispustila olovku koju je držala. Naravno, nije voljela Asju, ali joj je ova vijest bila strašna. Počela je da se moli za to dijete.
"Bože, znam da sam tražila da ode, ali nikad ne bih poželjela nešto ovako da se desi nekome. Bože, oprosti mi...“ Ina se osjećala užasno.
Nije se sjećala kako je stigla kući, popila je sedativ, zatim otišla u vrtić da pokupi Aleksu i čekali su zajedno. Minuti su se mučno vukli. Nije ništa rekla dječaku, da ga ne bi uplašila, i igrali su loto sa njim, ali Ina se stalno zbunjivala i pogrešno je stavljala karte na slike.
„Mama! To je kit! A ti si na njega stavila ajkulu“, rekao je Artjomka osmjehujući se.
-
Oh, izvini, dušo, zbunila sam se... Telefon!!!
Ina je podigla slušalicu. Zvao je njen muž.
„Nisu mogli da spasu Asju. Ali beba... djevojčica... Dobro je, rođena je 2 nedjelje ranije, ali....“
Rekavši to, Goran je ponovo počeo tiho da plače. I Inini su suze navirale. "Tako mi je žao dragi...Tako mi je žao... Mogu li da vidim dijete?"
"Mislim da možeš, moram da pitam ljekara..."
Usvajanje djevojčice
Goran i Ina su odlučili da usvoje djevojčicu. Odluka nije bila laka. Prvo su kontaktirali Olgu. Ispostavilo se da je, nakon što se njihova kćerka odselila, imala buran lični život. Čak je uspjela da se uda. Došla je da se oprosti od Asje, ali se odrekla svih briga vezanih za pripreme za tužan događaj. U početku je dobila napad tuge. Zatim je tri dana provela na jakim sedativima dok su Ina i Goran sve organizovali, a onda je jednostavno došla da se oprosti od kćerke. Njen novi muž je s ljubavlju pridržavao Olgu za lakat i pružao joj papirne maramice. Plakala je neprestano.
Ina i Goran su saznali da je ona zapravo završila u bolnici; nervni slom je ozbiljno narušio njeno zdravlje. Nije pokazivala interesovanje za svoju malu unuku. Olgin muž, Maksim, takođe je odgovarao na pitanja jednosložno. Bilo je razumljivo - zašto bi mu trebalo tuđe dijete? A ispostavilo se da nikoga osim Ine i Gorana nije bilo briga za bebu...
Godine su proletjele
„Mama! Anji rastu zubići! Gledaj!“ Aleksa je zgrabio šestomjesečnu Anju ispod ruku i odvukao je u kuhinju kod majke. Zatim ju je svečano posadio u stolicu za hranjenje, uzeo kašiku i, gurnuvši je u usta ništa nesluteće, nasmijane djevojčice, lagano joj dodirnuo desni. Čuo se tihi zvuk kucanja, kao da udara o kamen.
— Eto! Jel čuješ? Sjećaš se kako si ti otkrila da meni rastu zubi? Rekla si da je prvi zubić zvecnuo o kašiku.. Zato sam i ja njoj provjeravao zube..
Ina se smijala zrelosti svog sedmogodišnjeg sina. On se prema svojoj maloj „sestri“ ophodio sa velikom pažnjom i naklonošću. Ali u stvarnosti, Aleksa joj je bio ujak.
„Ništa od ovoga nije važno“, pomislila je Ina. „Važno je da smo zajedno i da je sve u redu. Zaista nikad ne znaš gdje ćeš to naći, a gdje ćeš to izgubiti...“
Aleksa je odnio bebu u dječiju sobu, a Ina je nastavila da sprema večeru. Goran je uskoro trebalo da se vrati s posla.
(Stil)
Komentari (0)