Kordić je naveo da je ovu odluku donio Krizni štab, formiran zbog požara na deponiji.

-Trenutno pokušavamo riješiti dva problema. Jedan je da do kraja ugasimo požar, a drugi odvoz miješanog komunalnog otpada iz grada. U razgovoru sa vatrogascima utvrđeno je da je jedina mogućnost gašenja požara zasipanje deponijskih polja, te je angažovana firma koja će već danas početi taj proces - rekao je Kordić, prenosi Fena.

Praćenje kvaliteta vazduha

On je dodao da je donesena odluka da bude angažovana firma koja će kontinuirano vršiti nadzor kvaliteta vazduha u Mostaru.

Prema njegovim riječima, grad trenutno razgovara sa više sanitarnih deponija na području Federacije BiH i Republike Srpske o prihvatu otpada.

Izgorjela oprema i objekti

Kordić je potvrdio da je požar prouzrokovao višemilionsku štetu.

- Komisija će izaći na teren kada to uslovi dozvole. Šteta je zasigurno višemilionska. Izgorjele su veoma vrijedne mašine, reciklažno dvorište, mašine za razdvajanje otpada i sva tehnika kojom je upravljalo JP „Deponija“. Izgorjeli su i objekti. Oprema je osigurana kod osiguravajućih kuća, koje su obaviještene, ali i to je proces koji ima svoju dinamiku - zaključio je Kordić.

Požar na Uborku izbio je u ponedjeljak ujutro i još se utvrđuju uzroci. Grad Mostar proglasio je vanredno stanje kako bi omogućio brzo i operativno djelovanje nadležnih službi u saniranju posljedica i organizaciji privremenog zbrinjavanja otpada.