Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH naglasila je da je ovo opasna provokacija i akt bolesne mržnje prema srpskom narodu, te odvratan čin.
“Skrnavljenje simbola Republike Srpske uz povike Alahu Ekber – to je BiH koja se nudi Srbima. Najoštrije osuđujem ovaj odvratni čin koji je posljedica svakodnevne satanizacije Republike Srpske u političkom Sarajevu“, napisala je Cvijanovićeva putem profila na društvenoj mreži “X“ uz objavu spornog videa koji je prethodna javno postavila stranica Crna hronika.
Cvijanovićeva je kazala da je “ovakvim ludacima ohrabrenje i to kada sarajevski političari prijete i pozivaju na uklanjanje silom političara iz Republike Srpske“.
Minić: Zgrožen sam, zabranićemo zakonom zastavu Armije RbiH
Savo Minić, predsjednik Vlade Republike Srpske poručio je putem mreže “X“ da je zgrožen snimkom paljenja zastave Republike Srpske i uzvicima koji, kako je rekao, bude bolna sjećanja na monstruozne mudžahedinske zločine na Srbima.
“Ovolika mržnja nikome ne donosi dobro, posebno ne onima koji insistiraju ostanak Srba u državnoj zajednici zvanoj BiH. Zastavu Republike Srpske, koja je uvijek bila na strani pravde i istine, nije osporio čak ni Ustavni sud BiH koji je decenijama radio isključivo protiv mog naroda“, naveo je Minić.
Poručio je da Republika Srpska neće vraćati mržnjom, ali hoće zakonski.
“Hoćemo nastaviti proces donošenja zakonskog rješenja kojim će biti zabranjena ratna zastava tzv. Armije BiH, kao simbola koji kod mnogih budi bolna sjećanja i produbljuje podjele“, zaključio je Minić.
Stevandić: Navijačka euforija pretvorena u srbofobiju
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, napisao je putem “X“ da su “idioti u BiH navijačku euforiju pretvorili u srbofobiju“.
“Napadaju na Srbe čak i kad navijaju za BiH, otimaju, skidaju i pale srpske zastave. Voze ratne zastave po opštinama u Srpskoj. Mediji u FBiH to ignorišu. Nemoj poslije da bude da nismo rekli da bi to moglo skupo da košta“, napisao je Stevandić.
BORS: Najstrože kazniti počinioce
Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije grada Banjaluka Goran Rogić, rekao je da Srpska treba da zauzme jedinstven stav u vezi sa skidanjem sa jarbola i paljenjem zastave u Sarajevu.
“Potrebno je, ne samo da budu osuđeni ovakvi događaji, već i najstrože kažnjeni počinioce, kako se ne bi ponovili. Ovo je tragičan događaj koji ne može doprinijeti suživotu. Ovakvi događaji u FBiH nisu iznenađujući jer su krenuli sistematski – od rušenja spomenika, pravoslavnih grobalja, izazivanja sa zastavama tzv Armije BiH, pa do paljenja zastave Republike Srpske“, poručio je Rogić za Srnu.
Ćosić: Popeli su nam se više na glavu sa tolikom mržnjom
Ljubiša Ćosić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva i predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske, naveo je da paljenje zastave Republike Srpske u Sarajevu predstavlja još jedan izraz netrpeljivosti i mržnje prema svemu što dolazi iz Republike Srpske.
“Ovo pokazuje da je BiH nemoguća zemlja. Po ko zna koji put ta netrpeljivost prema svemu što dolazi iz Srpske izražava se kroz skrnavljenje onoga što je nama najsvetije, a to je zastava pod kojom su bili i ginuli naši očevi, rođaci, prijateji i svi oni koji su dali život za Republiku Srpsku. Kada više ne znaju kako da iskažu mržnju, pojedinci iz FBiH to čine paljenjem zastave. Popeli su nam se više na glavu sa tim stepenom mržnje i nepodnošenja koje ispoljavaju prema svemu što je srpsko i što je Republika Srpska“, kazao je Ćosić za Srnu.
Istakao je da sve ovo pokazuje da BiH nikada neće opstati.
“I da bi najbolje bilo da se jednom razdružimo i živimo jedni pored drugih, ako već možemo kao komšije“, naveo je Ćosić.
Dodik: Zabraniti boravak u Republici Srpskoj onima koji su palili zastavu
O ovome se oglasio i Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, kazavši da je paljenje zastave Republike Srpeke proizvod politike mržnje i netrpeljivosti prema Srbima i Republici Srpskoj, koja se svakodnevno plasira od strane političara iz Sarajeva.
“To se počelo manifestovati i van verbalnih okvira. Mržnja se uvijek vraća kao bumerang. Zastava Republike Srpske je legalna i u skladu sa Ustavom. Paljenje takve zastave je teško krivično djelo“, poručio je Dodik.
Osudio je ovaj vandalski čin i zatražio od organa Federacije BiH da identifikuju i kazne počinioce.
“Od organa Republike Srpske tražim da se vinovnicima ovog gnusnog djela zabrani boravak na teritoriji Republike Srpske“, dodao je Dodik.
Takođe, kazao je da podržava inicijativu premijera Minića da se trajno zabrani i isticanje i upotreba ratnohušačke zastave tzv. Armije RBIH.
“Jer je ona ponižavajuća za srpski narod. Očekujem da će Narodna skupština Republike Srpske usvojiti izmjene Krivičnog zakona kojima će se upotreba nelegitimne zastave kvalifikovati kao krivično djelo“, napisao je Dodik na “X“.
Stanivuković osudio paljenje srpske zastave
I gradonačelnik Banjaluke, te predsjednik Pokreta Sigurna Srpska i PDP-a, Draško Stanivuković, osudio je paljenje zastave Republike Srpske te je pozvao nadležne da hitno istraže ovaj slučaj i pronađu odgovorne.
“Ovo ne smije biti još jedan u nizu slučajeva koji će ostati bez adekvatne reakcije, jer svaki put kada institucije izostanu, šalje se poruka da su ovakve provokacije dozvoljene. Paljenje zastave Republike Srpske nije samo bezočan napad na njen simbol, već i na dostojanstvo, identitet i osjećanja srpskog naroda, koji je ravnopravan i konstitutivan narod u BiH. Napadi na simbole nikada nisu put ka dijalogu, već i pokušaj produbljivanja podjela i podsticanja novih tenzija“, kazao je Stanivuković.
Naglasio je da se ne smije dopustiti da ovakvi postupci ugroze teško građeni mir.
“Uzvici, poruke i postupci koji šire mržnje i netrpeljivost podsjećaju na obrasce koje smo već gledali i koji nikome u BiH nisu donijeli ništa dobro. Zato je važno da institucije pokažu da zakon važi jednako za sve i da će svaki napad na nacionalne simbole biti sankcionisan, te da ovakve opasne provokacije usmjerene prema Republici Srpskoj i srpskom narodu nisu i ne smiju biti prihvatljive“, istakao je Stanivuković.
Sakrili identitet
Podsjetimo, putem društvenih mreža pojavio se video na kojem se vidi kako više maskiranih osoba skida sa jarbola i potom pali zastavu Republike Srpske, uz povike "Alahu ekber" i psovke.
Kako prenose mediji, zastava se nalazila na jarbolu postavljenom uz entitetsku liniju između Republike Srpske i FBiH, u blizini Darive kod Sarajeva.
Na snimku se vidi kako mladići uklanjaju zastavu, a potom je pale, uz povike poput “četnici“ i pogrdne psovke, a može se čuti i kako su im glasovi izmijenjeni kako se ne bi prepoznalo o kome se radi.
Nije poznato da li je ovaj slučaj prijavljen policiji.
Komentari (0)