Umjesto da okolne opštine slijede pozitivan primjer, suočavamo se sa poražavajućim trendom, pretvaranjem Gradiške u „sigurnu kuću“ za neželjene ljubimce.
Direktor Komunalnog preduzeća „Gradska čistoća“ iz Gradiške, Milutin Mirjanić, ističe da je njihovo prihvatilište efikasno, što im stvara ozbiljan logistički i finansijski pritisak.
„Mi smo jedna od rijetkih lokalnih zajednica koja u sklopu gradske čistoće ima i prihvatilište za pse. Imamo dobru saradnju sa azilom iz Lužana, odakle jedna žena iz Njemačke povremeno preuzima naše pse, pa u prihvatilištu rijetko imamo više od 30-ak pasa“, objašnjava Mirjanić.
Međutim, izazovi su svakodnevni.
Kako su za Aloonline mještani objasnili, Gradiška svake godine nakon ljetnih praznika postane puna napuštenih pasa.
"Kada se pljudi koji žive i rade u inostranstvu vrate sa odmora, psi koje su nabavili tokom boravka postaju suvišni. Ostave ih tako na milost i nemilost okoline", kazao je jedan mještanin.
Mirjanić nam je potvrdio da raspolaže tim informacijama.
"I do mene su došle te informacije. Navodno stranci kada dođu ovdje kod roditelja u selo ili u grad, nabave štene. Kada odlaze, roditelji ili oni sami pse puste na ulicu. Ja ne mogu sa sigurnošću da potvrdim da je ovo praksa, ali indikacije postoje“, kazao je Mirjanić.
Osim „sezonskog“ napuštanja, postojanje sistema podstiče i nelegalno dovoženje pasa iz drugih opština.
„Druge lokalne zajednice bliske nama znaju da mi imamo funkcionalano prihvatilište, tako da nelegalnim kanalima dovoze pse. U nekom momentu ujutru se samo pojavi deset novih pasa, ne znamo ni kako ni odakle“, upozorava Mirjanić, dodajući da su vozači kamiona postali ključni akteri ovog „nevidljivog“ transporta pasa.
Ključ rješenja leži u striktnoj primjeni zakona i obaveznom čipovanju, ali surova realnost ukazuje na nedostatak profesionalne odgovornosti.
„Mnogi veterinari u privatnoj praksi ne žele da se zamjere domaćinima kada dođu da liječe stoku, pa izbjegavaju insistiranje na čipovanju, jer se plaše gubitka posla“, zaključuje Mirjanić.
Slučaj Gradiške jasna je opomena da uređen sistem bez sistemske kontrole i kažnjavanja neodgovornih vlasnika ne može samostalno riješiti problem. Dok god se susjedne opštine ne angažuju na rješavanju sopstvenih problema sa napuštenim životinjama, a veterinarska struka bude potisnuta pred lokalnim interesima, teret neodgovornosti nastaviće da pada na leđa onih koji pokušavaju da rade po zakonu. Čipovanje nije samo administrativna obaveza, već jedini način da se stane u kraj onima koji „zaborave“ da su nekada bili vlasnici.
Komentari (0)