Razgovor, koji je trajao oko sedam minuta, počeo je u prijateljskom tonu, ali je ubrzo prerastao u žustru raspravu nakon što je Dodik upitao Izetbegovića o tvrdnjama da ga „silom treba skloniti“. Izetbegović je odgovorio da je mislio na pravosudne institucije, dok je Dodik insistirao da pravosuđe nije sila, već legalan postupak.
Izetbegović je tokom razgovora optužio Dodika za dugogodišnju štetu nanesenu Bosni i Hercegovini, tvrdeći da je otjerao mlade iz zemlje i vodio „hajdučku politiku“. Dodik je uzvratio pitanjem na koju zemlju Izetbegović misli, na šta je lider SDA odgovorio:
„Ovu zemlju, moju i tvoju Bosnu i Hercegovinu“. Razgovor je obilovao optužbama, pa je Izetbegović spomenuo i navodni „aparthejd“ nad povratnicima u Republici Srpskoj, dok je Dodik optužio Bošnjake da Srbima nikada nisu ponudili održiv prijedlog.
U jednom trenutku, Dodik je upitao Izetbegovića da li organizuje mudžahedine protiv njega, što je lider SDA kategorički odbacio kao „budalaštine“. Razgovor nije protekao bez ličnih prozivki, pri čemu je Izetbegović sugerisao Dodiku da „skine koju kilu“, pišu Nezavisne novine.
Na kraju su se pozdravili, uz Dodikovu poruku: „Ajde zdravo, pozdravi Sabinu“.
Komentari (0)