Kad vidiš dimnjačara, uhvati se za dugme i poželi želju, kaže staro vjerovanje, a ako je suditi po tome, sarajevska Baščaršija je danas najsretnije mjesto u BiH, a možda i šire.

Stotine dimnjačara okupili su se na Baščaršijskom trgu gdje je, u okviru Dana Opštine Stari Grad, otvoren Prvi internacionalni festival dimnjačara u Bosni i Hercegovini.

S željom da razmijene iskustva, upoznaju bogatu kulturu, istoriju, tradiciju i gastronomiju Starog Grada, u Sarajevo su stigli dimnjačari iz BiH, Hrvatske, Srbije, Njemačke, Engleske, Švicarske, Italije, Švedske i drugih zemalja.

Ovo je svakako bio zanimljiv i divan prizor, ali i odličan marketinški i turistički potez.