Zbog te ljubavi u osvit rata pretrpjela je medijski linč, ostala bez posla i doma u Hrvatskoj, te je bila primorana da sa suprugom emigrira u Ameriku, piše Blic.
Glumica, koja je preminula 20. januara 2021. godine usljed komplikacija izazvanih virusom Zapadnog Nila, iza sebe je ostavila neizbrisiv trag i životnu priču koja i danas intrigira javnost.
Mira Furlan je 1986. godine upoznala srpskog reditelja Gorana Gajića sa kojim je ubrzo započela vezu, a zbog ljubavi je živjela na relaciji Beograd – Zagreb. Kako su početkom devedesetih godina rasle političke tenzije, hrvatski mediji su je optužili da se priklonila Srbiji i u svojim tekstovima je nazivali izdajicom.
Cijena njene ljubavi bila je visoka. Ubrzo je dobila otkaz u Hrvatskom narodnom pozorištu, oduzet joj je stan koji je naslijedila od bake, a svakodnevno je dobijala brojne prijetnje smrću. Zbog političkih okolnosti, Mira i Goran su 1991. godine bili primorani da se presele u Beograd, odakle su emigrirali u Sjedinjene Američke Države. U Americi su se vjenčali 1993. godine, a 1998. su dobili sina kome su dali ime Marko Lav.
“Muškarci su me htjeli u malim dozama”
Pišući o svojim ljubavnim promašajima, glumica je istakla da je odnos sa Goranom bio ispunjen apsolutnim i totalnim povjerenjem, gdje su jedno drugom mogli reći sve sa sigurnošću da će se razumjeti. Otkrila je i kako ju je on osvojio tako što se, ploveći od Hvara do Visa, jednom rukom držao za neopisivo visok jarbol broda, čime joj je pokazao da se ne boji.
"Moj intenzitet poklapao se s njegovim. Moja ljubav bila je dobrodošla. Primio me je raskriljenih ruku, punim srcem… Ovaj čovjek želio je moju ljubav, trebao ju je, upravo onu vrstu i količinu ljubavi koju sam samo ja mogla pružiti. Nije ju htio zauzdavati, ograničavati, dijeliti. Bila sam toliko naviknuta na muškarce koji su me htjeli samo u malim dozama, kao da bi veća količina naštetila njihovu zdravlju. Ovog puta konačno sam mogla obasuti svojom ljubavlju muškarca koji je zauzvrat svom svojom silnom ljubavlju obasipao mene", govorila je.
Osvrćući se na osudu koju je doživjela, dodala je:
"Moji dotadašnji susreti sa osobama suprotnog pola uglavnom su bili susreti sa potpuno isprepadanim muškarcima. Panični strah od žena je ujedno i izvor nasilja prema ženama koje obilježava ove prostore. Taj strah i ta mržnja koja iz njega proizlazi takođe su po mom mišljenju bili i razlog linča moje malenkosti početkom devedesetih", istakla je.
Hrvatska joj nikada nije oprostila
Čuveni reditelj Zdravko Šotra, prisjećajući se slavne glumice nakon njene smrti, podsjetio je da je ona uvijek ostala simbol Jugoslavije, uzdignuta iznad rata i svega što se dešavalo na ovim prostorima.
"Ona je u mom filmu ‘Braća po materi’ igrala ženu koja je bila udata za Hrvata, pa za Srbina, kao i u životu. Njoj to Hrvatska nije mogla da oprosti devedesetih. Morala je da ode zbog toga. Nikada nije izgubila interes za ovu sredinu… Bila je i ostala jugoslovenska glumica, iznad rata i svega što nam se dešavalo", rekao je.
Komentari (0)