Zvanična saradnja poslaničkih klubova dvije bratske stranke, kako navode, datira od Sporazuma šefova klubova potpisanog 30. januara 2020. godine, a na današnjem sastanku razgovarano je o dosadašnjoj saradnji i o novim projektima u budućnosti.
"Kulminacija saradnje bila je 20. septembra 2023. godine kada su predsjednici parlamenata Srbije i Srpske, Vladimir Orlić i dr Nenad Stevandić, potpisali formiranje Parlamentarnog foruma Republika Srbija - Republima Srpska. Tako je stranačka saradnja iznjedrila najviši nivo instutucionalnih, patlamentarnih odnosa u našoj istoriji", navode u saopštenju.
Zajednički rad na zakonima i institucionalnoj saradnji
Kako navode, pored toga, poslanički klubovi ove dvije stranke usaglašavaju i zakonska rješenja u smislu poboljšanja rada institucija, evropske agende, ali i samostalne spoljne politike i vojne neutralnosti.
Ističu da zajedno vode i borbu za prava Srpske u skladu sa Dejtonom i poveljama UN i EU konvencijama - Srbija kao garant, a Srpska kao potpisnik dejtonskih aneksa.
"Zajedno se borimo protiv nametanja stranih namjesnika i narativa, manipulacija i stranih uplitanja u politički život i izbore, pogotovo protiv blokada javnih institucija i javnog života instrumentalizacijom građanskih protesta ili nezadovoljstva. I u budućnosti ćemo djelovati usaglašeno i jedinstveno bez obzira na teškoće i izazove. Na to nas obavezuju formalni, ali i neformalni sporazumi i pripadnost istom narodu, ma gdje živio", zaključeno je na sastanku.
Komentari (0)