Kako su za Aloonline kazali iz Poreske uprave Republike Srpske, problem dugovanja u ovom preduzeću dobio je i zvaničnu institucionalnu formu, što potvrđuje ono na šta obespravljeni radnici laktaške firme mjesecima upozoravaju.

Vlada dala "pojas za spasavanje"

Iako je glavni transakcioni račun firme bio u potpunoj blokadi od avgusta 2025. do marta 2026. godine, „Niskogradnja“ je uspjela da pronađe izlaz iz blokade i to uz direktnu pomoć najviših institucija.

Iz Poreske uprave Republike Srpske zvanično je potvrđeno da je Zaključkom Vlade RS ovom preduzeću omogućeno odobrenje jednokratne odgode poreskih obaveza dospjelih za plaćanje do 31. decembra 2025. godine.

„Za to je Poreska uprava Republike Srpske izdala saglasnost za upis hipoteke kao sredstva obezbjeđenja na nepokretnu imovinu ovog poreskog obveznika, a u cilju odobravanja reprograma od strane Ministarstva finansija Republike Srpske“, navodi se u odgovoru koji je Poreska uprava dostavila nasem portalu.

Drugim riječima, umjesto prinudne naplate, državni organi odlučili su da firmi omoguće novi rok za izmirenje obaveza.

Reprogram teče, a novi dugovi se gomilaju

Da je institucionalna podrška ovom preduzeću potpuno u neskladu sa stanjem na terenu, pokazuju i podaci Poreske.

Glavni račun „Niskogradnje“ bio je blokiran od avgusta 2025. do marta ove godine. Danas je ponovo aktivan, a podaci iz Poreske uprave pokazuju da je firma uspjela da za manje od dva mjeseca napravi novi dug.

„Poreski obveznik Niskogradnja ima dospjele, a neizmirene tekuće obaveze po osnovu doprinosa na lična primanja i pripadajućih poreza za poreski period od 1. februara 2026. do 31. marta 2026. godine, u ukupnom iznosu od 176.858 KM“, potvrdili su nam u Poreskoj upravi.

Ovaj podatak pokazuje da reprogram nije zaustavio nastanak novih dugovanja. Dok se stare obaveze odgađaju, nove već dospijevaju na naplatu.

Posebno je to značajno imajući u vidu da su radnici ove firme tek u martu, nakon gotovo deset mjeseci čekanja, dobili jednu ili dvije zaostale plate, dok doprinosi za februar i mart ove godine nisu uplaćeni.

Radnici prijavili slučaj inspekciji

Ova situacija je kulminacija hronične krize u kojoj se preduzeće Ljubomira Ćubića nalazi još od 2022. godine, boreći se sa sudskim sporovima i finansijskim dubiozama. 

Podsjećamo, Aloonline je u martu ove godine objavio svjedočenja radnika koji su tvrdili da su nakon skoro deset mjeseci čekanja dobili tek dio zaostalih primanja.

Prema njihovim navodima, nekim zaposlenima bila je isplaćena jedna, a nekima dvije plate, što je predstavljalo tek mali dio ukupnih dugovanja.

Radnici su tada tvrdili da godinama imaju problem sa neuplaćenim doprinosima, zdravstvenim osiguranjem i radnim stažom, te da su više puta bezuspješno pokušavali da riješe problem razgovorima sa upravom preduzeća.

Početkom 2025. godine slučaj je prijavljen Republičkoj inspekciji rada. Nakon vanredne kontrole poslodavcu je naloženo da isplati plate za novembar i decembar 2024. godine, što je, prema tvrdnjama Inspektorata, i učinjeno.

Istovremeno, iz Inspektorata navode da nakon te kontrole nisu zaprimili nove prijave.

Za to vrijeme „Niskogradnja“, koja je od nekadašnjeg građevinskog giganta sa više od 600 zaposlenih spala na nešto više od stotinu radnika, i dalje ostaje izvođač na značajnim javnim projektima. Među njima je i izgradnja nadvožnjaka u Trnu, gdje je, uprkos višemjesečnim kašnjenjima i najavama raskida ugovora, izvođaču ipak pružena nova prilika da završi posao.

Podsjećamo i da se laktaška “Niskogradnja”, prema podacima Poreske uprave Republike Srpske za oktobar 2025. godine, nalazila među 100 najvećih poreskih dužnika u Republici Srpskoj.

Problemi sa zakonom

Problemi sa pravima radnika nisu vezani samo za „Niskogradnju“. Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske ranije je podnijelo izvještaj protiv kćerke Ljubomira Ćubića, Đurđe Ćubić, vlasnice preduzeća „Nova DI Vrbas“, i bivšeg direktora Dragiše Kalinića zbog sumnje na povredu osnovnih prava radnika. 

Predmet se trenutno nalazi u radu u Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci. 

Prema javno dostupnim podacima, „Nova DI Vrbas“ duguje više od 10,7 miliona KM na ime poreza, dok su bivši radnici godinama upozoravali na neuplaćene doprinose i druga dugovanja prema zaposlenima.