Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je nakon vanredne sjednice gradskog i kantonalnog štaba Civilne zaštite da proglašenje vanrednog stanja omogućava donošenje hitnih naredbi i provođenje mjera potrebnih za prevladavanje krize. Kordić je istakao da je trenutno požar lokalizovan unutar kruga deponije i nije se proširio na okolno područje, ali je izazvao ogromnu štetu.
Požar je devastirao lokalitete Buđevci i Uborak. Izgorjela je reciklažna hala s kompletnim postrojenjima, dok je oštećena i brojna oprema na deponiji. Zahvaljujući naporima vatrogasaca, spašena je upravna zgrada. Gradonačelnik je pozvao građane da do daljnjeg ne odlažu komunalni i kruti otpad na javne površine kako se ne bi dodatno opteretio komunalni sistem. Istovremeno, privrednim subjektima naloženo je da reciklažni otpad odvoze na reciklažno dvorište na Bišće Polje, dok je komunalnim preduzećima naložena izrada plana reorganizacije sistema zbrinjavanja otpada.
Komandant Štaba civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona Adil Šuta ocijenio je da je riječ o ekološkoj katastrofi čije će se pune posljedice tek sagledati, piše RTRS.
Komentari (0)