Prvo je, u utorak, kao bomba odjeknula vijest da je radnik lokalne bolnice uhapšen i da je u policiji priznao da je krao i jeo dijelove ljudskih tijela. Narednog dana uslijedio je drugi šok, pošto je prvostepeni sud odlučio da mu umjesto klasičnog odredi mjeru kućnog pritvora.

U slučaju "mađarskog kanibala", prema priznanju koje je sam dao policiji, radi se o osobi koja je krala ljudske dijelove tijela u bolnici i na grobljima, ali su u svijetu zabilježeni i slučajevi onih koji su ubijali ljude da bi ih jeli.

Kanibali, odnosno ljudi koji jedu ljudsko meso i organe, nisu česta pojava, naročito u ovom regionu. Zakoni su prilično jasni po pitanju konzumiranja ljudskog mesa, a takve osobe najčešće završavaju u psihijatrijskim ustanovama.

Ipak, mađarski zakoni, koji strogo kažnjavaju kanibalizam, dozvoljavaju jednu situaciju kada ta pojava nije kažnjiva...

Naime, u Mađarskoj su i posjedovanje ljudskih dijelova tijela u privatnom domu i činovi kanibalizma ozbiljna krivična djela. Ako ih pride počini zdravstveni radnik, djelo se smatra otežanim i kažnjivo je zatvorom od jedne do pet godina.

Čak i ako bi osoba pristala na uklanjanje i konzumaciju dijela svog tijela, takav pristanak nije pravno važeći. Počinilac bi bio odgovoran za teške tjelesne povrede ili pokušaj ubistva.

Ali, mađarsko pravo dozvoljava kanibalizam samo u slučajevima neposredne opasnosti po život, poput situacije na nenaseljenom ostrvu.

Još samo kada bi Mađarska imala more...

(Telegraf.rs)