Australija raspoređuje ratne brod za sprovođenje sankcija UN-a protiv Sjeverne Koreje. Rutinska aktivnost usmjerena je na kontrolisanje da li sjevernokorejska nacija poštuje sve odluke.
Australija je dodijelila ratni brod za praćenje kršenja sankcija Sjeverne Koreje, rutinski raspored koji slijedi nakon nedavnog potpisivanja trilateralnog sigurnosnog pakta kod Kanbere sa SAD-om i Ujedinjenim Kraljevstvom.
Australijsko ministarstvo odbrane objavilo je u četvrtak da je Australija rasporedila mornaričku fregatu "HMAS Warramunga" da nadzire Pjongjangov prenos robe sa broda na brod, što je sankcionisalo Vijeće sigurnosti UN-a (UNSC).
- Sprovođenje sankcija UN-a podržava cilj međunarodne zajednice za potpunu, provjerljivu i nepovratnu denuklearizaciju Sjeverne Koreje - rekao je general pukovnik Bilton u saopštenju.
- Australija je predana stabilnosti i sigurnosti naše regije i nastaviće sprovoditi sankcije sve dok Sjeverna Koreja ne preduzme konkretne korake prema denuklearizaciji - dodao je pukovnik.
U okviru operacije ARGOS, koja je započela 2018. godine, Australija se obavezala pridonijeti međunarodnim naporima za sprovođenje sankcija UNSC-a protiv Pjongjanga.