„Danas smo vidjeli, uz nekoliko pehova, da nam se mete izgube, pa nismo mogli da vidimo posebno dejstvo HQ-17 jer nije bilo ciljeva u vazduhu. Ostalo je, čini mi se, na mnogo višem nivou u odnosu na ranije. Vidjeli smo i igru dronova, neki promaše, neki pogode. ‘Komarci’ su bolje gađali nego prošli put, Lanius ste vidjeli kako može da uđe u prostoriju i juri cilj. Biće veliko pojačanje za Vojsku Srbije, kao i Vihor i Gavrani. Vidjeli ste i besposadna vozila Miloš Mali, koja su tukla pješadijskom i protivpješadijskom vatrom, kao i ručne bacače i druge stvari“, kazao je Vučić.

Vučić je rekao da smo vidjeli nove fugasne granate i rakete, kao i da je bilo dobro gađanje tenkova i borbenih vozila, te da Srbija ulazi u velike promjene u vojsci.

„Uskoro ćemo imati i posebne jedinice, pri bataljonima i brigadama regularne vojske, imaćemo više žena i mladih ljudi obučenih za upravljanje dronovima i besposadnim vozilima. Miloš Mali može da izvlači i ranjenike. Na kraju, sve što je pucalo bilo je bez čovjeka, ljudski životi se moraju čuvati, oni su uvijek najskuplji. Čestitam vojnicima“, rekao je Vučić i najavio značajno jaču vježbu na Pešteru u septembru.

„Vojnici moraju više da vježbaju i rade. Vidjeli smo dejstvo granata iz dronova, oni su dobro pogađali metu. To su velika pojačanja, posebno važna za protivpješadijsko dejstvo kada imate rovove“, kazao je predsjednik.

Vučić

Vučić kaže da se niko sa strane ne raduje jačanju Vojske Srbije, već samo narod i građani Srbije.

„I nikada se neće radovati. Radovali bi se da pripadamo njihovim savezima. Mi samo čuvamo svoje nebo i svoju zemlju i sve smo sposobniji da to radimo na visokokvalitetan način“, rekao je Vučić .

Dejstvo novog i modernizovanog naoružanja

Vučiću je raportirao stroj Počasne garde, nakon čega je izdao dozvolu da počne vježba i dat je signal „Udar“.

Vježba je počela dejstvom sistema „Pasars“ po vazdušnom cilju, a zatim su „Panciri“ otvorili vatru po zemaljskim ciljevima.

Prikazan je nalet aviona MiG-29, koji je gađao ciljeve. Takođe, helikopteri Mi-35 dejstvovali su po ciljevima na zemlji.

Dejstvovali su i helikopteri H-145, koji su raketama gađali ciljeve sa udaljenosti od oko šest kilometara.

Potom su prikazani digitalizovani Oganj i Alas, domaći sistemi koji su sa velike udaljenosti pogodili ciljeve.

Haubice „Nora“ zatim su gađale ciljeve, nakon čega su ispaljene termobarične rakete iz sistema „Oganj“.

U nastavku su u dejstvo krenule bespilotne letjelice, među kojima je i „Senka“, a na mete koje su vukli dronovi pucali su izviđači koji su uspješno pogodili sve ciljeve.

Tim snajperista potom je gađao puškama „Crno koplje“ i „Lapua Magnum“ na uslovne operatere dronova.

Na prikazu novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije, koji je održan na Pasuljanskim livadama, angažovano je više od 130 sredstava i sistema i više od 1.000 pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, izjavio je komandant Prve brigade Kopnene vojske, brigadni general Jovica Matić.

On je rekao za RTS da će biti izvedeno bojevo gađanje uz savremena sredstva naoružanja koja su u proteklom periodu ili nabavljena ili modernizovana, a koja se već nalaze u operativnoj upotrebi ili su u završnoj fazi uvođenja u sistem naoružanja.

Najprije je planirano dejstvo artiljerijsko-raketnih jedinica za protivvazduhoplovna dejstva, nakon čega je uslijedilo gađanje avijacije, tenkovskih, mehanizovanih, pješadijskih i artiljerijskih jedinica, kao i dronova i sistema lutajuće municije, prenosi Alo.rs.