Dmitar ili Mišo Jokić, kako ga zovu prijatelji u rodnim Elezagićima, Krajišniku gdje ima farmu u Novoj Topoli gdje obrađuje zemljište, odlučio se za ostanak u Republici Srpskoj. 

Pronašao je formulu za uspjeh, a i ne čudi jer ima diplomu ekonomiste, završio je poslovnu ekonomiju.

„Oženjen sam, imam troje djece i odlučili smo čvrsto da ostanemo ovdje u Lijevče polju. Supruga Maja mi je velika podrška u svemu. Ja i otac održavamo farmu od 250 tovljenika, sijemo i skidamo žito sa parcela, imamo pune ruke posla. Evo danas smo kombajnom ušli u parcelu od 46 dunuma. Pšenica je zrela, zrno je suvo i teško, čini mi se da će rod biti odličan, ali sačekaćemo dok završimo parcelu“, rekao je Jokić.

Dmitar Jokić pronašao je računicu u subvencijama koje dobija od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Kaže da su podsticaji onaj presudni jezičak na vagi.

Dmitar Jokić

„Imamo podsticaj od 500 KM po hektaru pšenice, a sijemo i suncokret i tu je podsticaj takođe 500 maraka. U našu korist ide i podsticaj od stotinu maraka po tovljeniku. Ušli smo u program Vlade Republike Srpske i dobili subvencije za traktor i mehanizaciju. Ovaj traktor je nabavljen ove godine, a kupili smo i „tifone“ i pumpe za navodnjavanje. Sijemo kukuruz i obavezno ga navodnjavamo i tako osiguravamo vrhunske prinose“, navodi Jokić.

Dmitar Jokić poručio je mladim ljudima da se, ukoliko imaju uslove, prihvate posla i koriste subvencije i podsticaje. Bolje je, kako kaže raditi u svome selu i školovati djecu na maternjem jeziku.

„Nije lako, ali računica je jasna. Mlad sam i zadovoljan sam. Ova godina će, računajući dosadašnjim prinosima, biti rodna godina. Pa neka nam se rađaju djeca, a i njive neka rađaju, od toga se ništa bolje i ne može poželjeti“, rekao je Dmitar Jokić, mladi poljoprivrednik sa fakultetskom diplomom.