Kvar je uspješno saniran nakon što je lociran na jednom od sigurnosnih ventila na sistemu hladnjače, čime je spriječeno dalje širenje otrovnog gasa u atmosferu.
Naime, incident se dogodio noćas u 00:50 časova, nakon čega je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) hitno reagovalo i preko SMS poruka aktiviralo sistem za obavještavanje građana, apelujući na mještane da zatvore prozore, isključe klima-uređaje i ne napuštaju svoje domove.
Ekipe i dalje na terenu, važno upozorenje toksikologa
Iako je curenje na ventilu zaustavljeno, dežurne ekipe i dalje se nalaze na lokaciji u Prvomajskoj ulici kako bi pratile koncentraciju gasa u vazduhu i osigurale potpunu bezbjednost u okolini objekta.
Tokom noći, Institut za javno zdravlje Srbije i Udruženje toksikologa izdali su važno upozorenje u kom se naglašava da za trovanje amonijakom ne postoji protivotrov, zbog čega je brza reakcija građana i službi bila od presudnog značaja. Toksikolozi su posebno istakli da obične, pa čak i N95 maske ne pružaju zaštitu od amonijaka jer su njegovi molekuli suviše sitni, te da je u ovakvim situacijama najefikasniji filter zapravo mokra krpa ili peškir preko usta i nosa, jer voda hemijski vezuje gas za sebe.
Šta građani sada treba da rade?
Iako je izvor curenja blokiran, nadležni apeluju na građane u neposrednoj blizini hladnjače da i dalje prate zvanična uputstva i sačekaju potvrdu nadležnih da je vazduh potpuno čist prije nego što provjetre prostorije.
Takođe, na snazi ostaje preporuka da se izbjegava korišćenje vode sa otvorenih izvorišta, bunara i lokalnih česmi u okolini incidenta, dok se ne utvrdi da li je došlo do sekundarnog zagađenja površinskih voda, navodi RTS.
Detaljne informacije o trenutnom stanju i zvaničnom ukidanju bezbjednosnih mjera građani mogu pratiti na zvaničnoj platformi Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije: upozorenje.mup.gov.rs.
Komentari (0)