Naime, Edna, 55-godišnja edukatorka i žena koja je odrasla u siromašnom dijelu Brazila, još kao dijete naučila je da se sve može ponovo iskoristiti, prenosi Naj žena. Od bambusa je pravila igračke, koristila ono što drugi odbacuju i živela u duhu preživljavanja i snalažljivosti.
"Tada nismo znali da je to ekologija. To je bio život", kaže Edna, koja je tu filozofiju prenijela i na svoju kćerku Mariju Gabrijeli, danas dizajnerku održive mode. Pored porodične veze, njih dvije dijele i snažno kulturno nasljeđe i duboku povezanost sa prirodom.
"Kuća od soli" nastala iz otpada
Tokom pandemije, dok su posmatrale kako se priroda zatrpava otpadom, Edna je izgovorila rečenicu koja je promijenila sve:
“Želim da napravim kuću od staklenih flaša.”
Tako je nastala „Kuća od soli“.
Za samo dvije godine, majka i kćerka su sakupile više od 8.000 staklenih flaša i od njih, zajedno sa recikliranim drvetom i drugim materijalima, izgradile kuću sa sedam prostorija. Zidovi su pažljivo slagani od stakla, pregrade su napravljene od paleta, a čak su i neki detalji krova nastali od recikliranih materijala poput tubica paste za zube. Prvi dio kuće bio je tek mala prostorija od 20 kvadrata, koja je služila kao radionica dok je gradnja trajala. Nije bilo klasičnog kupatila, sudovi su se prali u lavoru, a uslovi su bili daleko od idealnih, ali vizija nikada nije nestala.
Ženska snaga u građevini i životu
Tokom rada suočavale su se i sa predrasudama. Kao žene u prostoru koji se i dalje smatra "muškim", često su morale da dokazuju da znaju šta rade.
Komentari (0)