Ipak, za razliku od susjedne Banjaluke koja se već suočava sa ozbiljnim problemima, situacija sa vodosnabdijevanjem u Prijedoru trenutno je potpuno stabilna i uredna, potvrdio je za naš portal direktor KP „Vodovod“ Prijedor, Dragoslav Kabić.

Iz uprave ovog preduzeća jasno poručuju da građani nemaju razloga za brigu kada je riječ o ekstremnim mjerama.

„Svi kapaciteti funkcionišu u punom kapacitetu i u Prijedoru se neće desiti scenario iz Banjaluke, odnosno neće biti uvođenja restrikcija vode“, naglašava Kabić, umirujući javnost u danima kada potrošnja vode dostiže godišnje vrhunce zbog punjenja bazena i zalijevanja bašta.

Stara mreža i dugoročna rješenja

Iako je sistem stabilan, ljetni špicevi svake godine otvaraju pitanje infrastrukture, s obzirom na to da je postojeći vodovodni sistem u Prijedoru izgrađen prije čak 60 godina. Iz „Vodovoda“ ističu da imaju jasnu viziju kako da trajno ublaže posljedice sušnih perioda.

Prijedorčani ogorčeni vodosnabdijevanjem: Gubici na mreži smanjuju pritisak

„Vodovod Prijedor je izradio desetine projekata koji su namjenski projektovani za rješenje kritičnih tačaka u vodosnabdijevanju. Realizacija ovih investicija direktno zavisi od priliva novčanih sredstava u budžet Grada Prijedora. Ipak, zahvaljujući podršci Grada i Vlade Republike Srpske, ovaj višedecenijski problem će u narednom periodu biti sistemski riješen“, objašnjava direktor preduzeća.

Šta se dešavalo u Donjim Orlovcima?

Mještani naselja Donji Orlovci proteklih dana uputili su oštre proteste zbog višednevnog nestanka vode.

Iz „Vodovoda“ objašnjavaju da je prekid u snabdijevanju bio uzrokovan ozbiljnim kvarom na distributivnoj mreži, koji je u međuvremenu uspješno saniran.

Međutim, kvarovi na ovom području nisu rijetkost, što potvrđuju i u samom preduzeću.

„Svjesni smo da je u pomenutom naselju vodosnabdijevanje otežano već duži period, a osnovni razlog za to je dotrajalost postojeće mreže. Koristimo ovu priliku da obavijestimo mještane da je rekonstrukcija vodovodne mreže u Donjim Orlovcima već u toku. Nakon završetka ovih radova, biće omogućeno potpuno normalno i stabilno snabdijevanje vodom“, poručuju iz menadžmenta.

Na kraju, iz prijedorskog komunalnog preduzeća apeluju na razumijevanje građana u vrelim ljetnim danima, uz obećanje da njihove ekipe čine sve što je u njihovoj moći kako bi svaki pritisak na mrežu bio blagovremeno neutralisan, a slavine u svim prijedorskim naseljima ostale javne i funkcionalne.