Ova vijest objavljena je u brojnim lokalnim medijima i portalima i to tek nakon što su planinari koji su prolazili tim putem primijetili da je krst praktično izrešetan.

Đorđe Radanović, predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH kaže da je krst postavio Srbin koji je nakon protjerivanja iz Travnika otišao u Australiju te da je nakon dolaska na ognjište odlučio da obilježi groblje i područje gdje su živjeli Srbi, a potom odlučio i da postavi krst.

Vidi se da je tu upotrijebljeno vatreno automatsko oružje, to su bili rafali, željeli su da presijeku krst. To je veliki vandalizam kojim se željelo uznemiriti javnost, ali i stradali na tom prostoru“, kaže Radanović za Alonline.

Ističe da se sve dogodilo još prije mjesec dana, ali da do danas ne postoje nikakve potvrde da je policija iz Travnika bila na terenu i da je reagovala.

“Iskreno ja sa njima nisam komunicirao, a mislim i da nema potrebe, kad su oni nešto uradili i pomogli. Kao ne može da se nađe krivac, niti da neko ne izađe na teren. Pa šta rade tamo policajci, izgleda da samo drže palice, a da niko od njih nema mobilni telefon ili slično da dođe da se pronađu krivci“, navodi vidno ogorčeni Radanović.

Podsjeća da je u naseljima Zaselje i Šuviri prema popisu iz 1991. godine živjelo je 60 osoba, od kojih su svi bili Srbi, dok prema podacima sa popisa iz 2013. godine u Zaselju više nema nijednog Srbina.

“Šta su organi vlasti Travnika i Sarajeva uradili po ovom pitanju. Ministar u FBiH dolazi iz Travnika“, poručuje Radanović.

O slučaju su se prije mjesec dana oglasili i pojedini mještani koji su nekad živjeli u ovom zaseoku, a putem društvenih mreža naveli su da slučaj vjerovatno nije ni prijavljen jer se nijedan srpski povratnik nije vratio na svoje ognjište.

“Ovo je pucanj u sebe“

“Ovaj neko što je pucao u krst na pravoslavnom groblju u Zaselju tj. Šuvirama pucao je u sebe. Neka ga niko nije vidio, neka zna da ga je Bog posmatrao. Taj neko nije ni čovjek ni vjernik, niti ima bilo koju pozitivnu osobinu čovjeka. Ne osuđujem sve muslimane koji tamo žive jer među njima ima poštenih ljudi koji ni u snu ne bi pomislili uraditi ovako nešto”, napisao je jedan od mještana.