"Amnesty International" duboko je zabrinut zbog izvještaja da je 17 od 32 Avganistanca zaglavljeno na poljsko-bjeloruskoj granici od avgusta 2021. godine, te su prisilno vraćeni u Bjelorusiju nakon pokušaja prelaska ograde od bodljikave žice, prema Poljskoj.
Poljske vlasti priznaju da su "direktne mjere prisile" korištene protiv ljudi iz grupe koji su pokušali preći ogradu.
"Amnesty International" potvrdio je video koji su podijelile bjeloruske vlasti, a na kojem se vidi kako ljudi prelaze granicu na području Usnarz Gorny. Prema podacima poljske organizacije Fundacja Ocalenie, grupa od 17 ljudi, među kojima je najmanje jedan maloljetnik, danas je uhvaćena i pod prisilom vraćena nakon što je danas probala preći ogradu prema Poljskoj.
Zatim su bili zatočeni u stanici granične straže u Poljskoj, a potom su ih poljske vlasti potisnule nazad u Bjelorusiju. Digitalna istraga "Amnesty Internationala" već je pokazala da je ista grupa u avgustu podvrgnuta sumnjivom prisilnom povratku.