Sjeverna Koreja je još jednom ponovila da je pitanje otmice japanskih državljana iz 70-ih i 80-ih godina prošlog vijeka "već riješeno", nakon što se novi japanski premijer Fumio Kišida obavezao da će uložiti napore da riješi to dugogodišnje pitanje.
Zvanični Pjongjang je, takođe, upozorio da će se bilateralni odnosi dodatno pogoršati ako Tokio ne promijeni svoj stav po pitanju otmice, navodi se u saopštenju sjevernokorejskih vlasti, a prenosi japanska agencija Kjodo.
- Pitanje otmice je davno potpuno riješeno posjetama tadašnjeg japanskog premijera Pjongjangu u septembru 2002. godine i u maju 2004. godine, a potom i iskrenošću i naporima sa naše strane - izjavio je zvaničnik sjevernokorejskog ministarstva spoljnih poslova, aludirajući na posjetu tadašnjeg premijera, Junićira Koizumija.
Novi japanski premijer Fumio Kišida je u ponedjeljak izjavio da je spreman da se sastane sa sjevernokorejskim liderom Kim Džong-unom "bez preduslova" kako bi riješio pitanje otmica japanskih državljana.
Japan je kolonizovao Korejsko poluostrvo od 1910. do kraja Drugog svjetskog rata 1945. godine. Pjongjang i Tokio nemaju diplomatske veze.
Otkako je 2002. godine pet otetih vraćeno u Japan, Tokio traži povratak još 12 osoba za koje je zvanično tvrdi da ih je otela Sjeverna Koreja. Takođe, sumnja da je Sjeverna Koreja upletena u nestanak drugih japanskih državljana.
U maju 2014. godine, kada je Kišida bio ministar spoljnih poslova, Japan i Sjeverna Koreja postigli su u Štokholmu sporazum o principima za pregovore o rješavanju pitanja otmice.
Japan je ublažio sankcije Pjongjangu, koji je zauzvrat obećao potpunu istragu o tome.
Ali, kako navodi Kjodo, Sjeverna Koreja je više puta odlagala izvještavanje o rezultatima istraživanja, da bi raspustila istražni tim i obustavila istragu nakon što je Japan u februaru 2016. uveo dodatne sankcije kao reakciju na nuklearne i raketne probe Pjongjanga.