(FOTO) BRAT GA KAO 13-GODIŠNJAKA VODIO MEĐU LEŠEVE I ZABRANIO MU DA SKRENE POGLED Njegova smrt 10 godina kasnije će ga dotući

VIKIPEDIJA
Akira Kurosava rođen je 23. marta 1910. godine u dobrostojećoj porodici Isamua i Kire Kurosave, kao najmlađe od osmoro djece. Poticao je iz loze bivših samuraja. Odrastao je i školovao se pod snažnim uticajem brata Heiga i oca, direktora srednje škole, razvijajući brojne talente kojim će ga vremenom učiniti veoma kreativnom i moćnom autorskom ličnošću, jednom od plodnijih u svijetu filma.
Pored toga, njegovo odrastanje obilježiće niz porodičnih tragedija, između ostalih samoubistvo brata Heiga, ostavivši ga sa 23 godine kao jedinog preživjelog sina od njih četvorice.

Pored filmova na Akiru je najveći uticaj imao upravo Heigo Kurosava njegov četiri godine stariji brat. Poslije velikog zemljotresa koji je pogodio Tokio 1923. godine, Heigo je poveo, tada trinaestogodišnjeg Akiru da vidi posljedice razaranja. Kada je Akira zatražio da se skloni od leševa kojih je bilo svuda, Heigo mu je zabranio da to uradi, želeći da se Akira suoči sa strahovima. Mnogi biografi smatraju da je ovaj događaj imao veliki uticaj na stvaralaštvo Akire Kurosave.
Heigo je bio nadaren, ali je ubrzo nakon neobezbeđivanja mjesta u najistaknutijoj srednjoj školi u Tokiju, počeo da se odvaja od ostatka porodice. Krajem dvadesetih godina 20. vijeka, Heigo je postao narator nemih filmova u bioskopu u Tokiju gdje su se prikazivali strani filmovi, i brzo se pročuo u filmskom svijetu. Akira, je u tom periodu imao ciljeve vezane za slikarstvo, preselio se kod brata i oni su postali nerazdvojni. Akira nije bio u stanju da zarađuje za život baveći se slikarstvom, pa je tako gubio entuzijazam za slikanjem.
Snimanjem sve većeg broja zvučnih filmova početkom tridesetih godina 20. vijeka filmski naratori, kao što je bio i Heigo, počeli su da gube posao. U julu 1933. Heigo je izvršio samoubistvo. Četiri mjeseca kasnije Akira je ostao bez još jednog brata.

1936. godine upisuje šegrtski program za reditelje, postavši na taj način pomoćnik Kajiroa Jamamota.
Proboj na međunarodnu scenu donijeće mu uspjeh kultnog filma Rašomon, s kojim osvaja prvog Zlatnog lava na festivalu filma u Veneciji.
Stvorio je jedinstvenu snimateljsku tehniku, koju je razvijao do pedesetih godina i filma Rašomon. Koristio je sočiva kojima je izdužavao kadar. Upotrebom većeg broja kamera snimao je akcione scene iz više uglova, tako im davao dublji smisao i različite mogućnosti tumačenja.
Još jedan Kurosavin zaštitni znak bio je korišćenje vremenskih elemenata kako bi dočarao događaj i pojačao emociju, kao na primjer: jaka kiša u uvodnoj sceni Rašomona, magla u Krvavom prestolu ili hladni vjetar u Tjelesnoj straži.
Bio je perfekcionista duboko posvećen željenim vizuelnim efektima, filmskoj lirici, emociji i atmosferi. U filmu Rašomon je obojio vodu crnim kaligrafskim mastilom kako bi postigao efekat snažne kiše. U filmu Haos cijeli set dvorca je sagrađen na obroncima planine Fudži samo kako bi bio spaljen do temelja u posljednjoj sceni filma.

Poznate su i priče kako je zahtijevao da se tok rijeke okrene u suprotnom smjeru kako bi se postigli bolji vizuelni efekti, kao i recimo da se ukloni krov kuće jer je smatrao kako bi prisutnost krova bila neatraktivna u kratkoj sekvenci snimanja iz voza.
Njegov se perfekcionizam ogledao i u pristupu kostimografiji. Često je glumcima davao njihove kostime nedjeljama prije snimanja i zahtijevao od njih da ih nose svakodnevno, da se, kako je govorio, povežu sa njima.
Preminuo je u Tokiju 6. septembra 1998. od posljedica moždanog udara. Posthumno je nazvan „Azijcem vijeka“ u kategoriji „Umetnost, literatura i kultura“ u časopisu AsianWeek i na CNN-u, te ga se smatra „jednim od pet ljudi koji su najviše doprinijeli poboljšanju Azije u posljednjih 100 godina“, prenosi Stil.
BONUS VIDEO:
Možda vas zanima
vremenska prognoza
Sarajevo

Banja Luka

Mostar

Tuzla

Bihać

Bijeljina

Zenica

Prijedor

Pale
