LJUBAN JEDNAK DOBIJA ULICU U BEOGRADU

foto/glas srpske

Inicijativu da jedna od gradskih ulica bude nazvana po Ljubanu Jednaku podnijeli su predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u svojstvu građanina, Svetozar Dančuo i građani naseljenog mjesta Busije, saopšteno je iz Sekretarijata za informisanje grada Beograda.
U Vučićevoj inicijativi ističe se da se ove godine navršilo 80 godina od najsvirepijeg i najmonstruoznijeg pokolja srpskog naroda na teritoriji nacističke NDH u Drugom svjetskom ratu, koji su ustaše izvršile u noći između 28. i 29. jula i 4. i 5. avgusta 1941. godine u glinskoj Crkvi Presvete Bogorodice, ubivši tada oko 1.700 ljudi.
-Jedini Srbin koji je preživeo masakr u glinskoj crkvi, epski po svojoj monstruoznosti, bestijalnosti i grozoti, bio je Ljuban Jednak. Imao je 26 godina kada su ga ustaše uhapsile i sa rukama vezanim žicom odvele u Crkvu Presvete Bogorodice – istakao je Vučić.
On je naveo da je poslije rata Ljuban nastavio da živi u Glini sve do avgusta 1995. godine, kada je ponovo započeo progon i stradanje Srba u hrvatskoj akciji „Oluja“.
Ljuban je ostavio sve što je imao i sa ženom i kćerkom ušao u traktor i postao dio nepregledne kolone u četiri reda koja je gonjena ka Srbiji, a dvije godine kasnije umro je u Srbiji, daleko od svog rodnog kraja.
-Smatram da bismo imenovanjem ulice po ovom mučeniku i heroju u našem glavnom gradu ispravili višedecenijsku besramnu grešku zaborava – dio je inicijative Aleksandra Vučića.
Komisija, koju čine akademik Matija Bećković, profesor Milivoj Nenin, pjesnik Ljubivoje Ršumović, reditelj Miloš Radović i profesor Zorica Hadžić, usvojila je i inicijativu Udruženja ratnih vojnih invalida da novo spomen-obilježje žrtvama rata i braniocima otadžbine stradalim u ratovima 1990–1999. godine bude podignuto na javnoj zelenoj površini, na skveru između ulica Hajduk-Veljkov venac i Nemanjine, ispred Železničkog muzeja.
Usvojena je i inicijativa Saveza jevrejskih opština da bude postavljeno kamen-obilježje pod nazivom „Kamen spoticanja“ na trotoaru ispred ulaza zgrada u ulicama Kosmajskoj 9, Solunskoj 8, Dobračinoj 30, Gundulićevom vencu 53 i Ulici Andre Nikolića 29.
Članovi Komisije usvojili su i inicijativu zamjenika gradonačelnika Gorana Vesića, u svojstvu građanina, da javna površina na uglu ulica Mileševske i Cara Nikolaja bude imenovana skverom Milene i Gage, po velikim glumcima Mileni Dravić i Draganu Nikoliću.
Usvojena je i inicijativa Zadužbine „Milan Mladenović“ da bude postavljena spomen-ploča muzičaru na zgradi u Ulici Milutina Milankovića 23, kao i inicijativa Udruženja „Mazal“ – Jevrejsko žensko društvo o postavljanju spomen-ploče na zgradi Robnog magazina „Buli“ u Ulici kralja Petra 19.
Možda vas zanima
vremenska prognoza
Sarajevo

Banja luka

Mostar

Tuzla

Bihać

Bijeljina

Zenica

Prijedor

Pale
