(FOTO) Bez podrške nema budućnosti: Muzički festivali u BiH pred ozbiljnim izazovima

Foto: Aloonline.ba/J.Stanić
Muzički festivali u BiH nezaobilazan su dio kulturne i turističke ponude, ali se suočavaju sa velikim problemima koje bi, tvrde upućeni, riješila adekvatna finansijska pomoć države i lokalnih zajednica.
Uprkos brojnim izazovima, mnogi festivali opstaju zahvaljujući entuzijazmu i ljubavi prema muzici organizatora koji nerijetko ulažu sopstvena sredstva.
O ovim, ali i drugim izazovima muzičkih događaja u BiH razgovarali su organizatori festivala, novinari i muzičari na panel diskusiji koja je juče održana u sklopu „Freshwave“ festivala u „Kući Milanovića“ u Banjaluci.
Direktor „Freshwave“ festivala Strahinja Grahovac kazao je da bez jasnog plana i stvarne podrške lokalne zajednice i države, muzički festival teško može da se razvija i opstane.
– Da bi festival opstao na tržištu neophodno je da ima unaprijed razrađen plan aktivnosti. Ovo nije klasičan biznis, ovo je ljubav, zato sredstva iz različitih izvora prikupljamo tokom cijele godine – kazao je Grahovac ističući da je „Freshwave“ festival opstao godinama jer nerijetko ulažu svoj novac iz drugih poslova.
Prema njegovim riječima neprihvatljivo je da festival koji je prepoznatljiv u regionu nema pomoć institucija.
Koliki je značaj institucionalne podrške ovakvih događaja pokazao je primjer sarajevskog festivala „Garden of Dreams“. Adnan Čomor je za najveći podsticaj ovog festivala naveo saradnju sa „Sarajevo film festivalom“ nakon čega su dobili ozbiljniju institucionalnu podršku.
Predsjednik udruženja i jedan od organizatora festivala „Sha fest“ u Prijedoru Goran Krivić rekao je da bez pomoći institucija organizacija festivala može biti izuzetno teška, posebno kada se dogode nepredviđene okolnosti kao što su prirodne nepogode.
– Mi smo ove godine otkazali festival zbog poplava u Prijedoru. Ne zato što nam je uništen dio opreme. Smatrali smo da je novac namijenjen nama potrebniji našim sugrađanima – istakao je Krivić.
Uz institucionalna podršku, saglasni su svi, ključnu ulogu u opstanku festivala, a naročito u njihovoj promociji i građenju imidža imaju mediji.
Prema mišljenju novinara koji su učestvovali u diskusiji, podrška medija muzičkim festivalima je veće i odnosu na prethodne decenije
Urednik u „Glasu Srpske“ Branislav Predojević kazao je da, uprkos boljoj situaciji u medijima, nedostatak ljudskih resursa otežava adekvatnu medijsku podršku.
– „Glas“ ima tradiciju da prati kvalitet, ali su kod nas mnogi mediji devastirani. Teško je ispratiti sve, jer su resursi svima problem, a u ovoj profesiji je i problem nedostatak ljudskog resursa – kazao je Predojević.

Kada je riječ o profesionalnom izvještavanju i kritičkom pristupu događajima gdje su mediji i pokrovitelji, Predojević je mišljenja da je za sve festivale bolje da imaju profesionalno urađene tekstove, nego lažni narativ koji pojedini organizatori zahtijevaju.
Novinar i urednik Bojan Sandić sa ATV smatra da se problem javlja i zbog velikog broja događaja u kratkom periodu.
– Koliko žrtvuješ ličnog vremena, toliko podrške daješ– kazao je Sandić ističući tradicionalne medije kao one koje daju kredibilitet, legitimitet i dosljednost događajima.
Kako je kazao Dragan Malić sa „Nes” radija, mediji uprkos komercijalnoj trci daju podršku kulturi i muzici. Stava je da oni nisu samo pokrovitelji, nego i partneri ovih vrsta događaja.
Možda vas zanima

Saobraćajna nezgoda u Banjaluci
17:14 ∙ Vijesti ∙ 0Vijesti
vremenska prognoza
Sarajevo

Banja Luka

Mostar

Tuzla

Bihać

Bijeljina

Zenica

Prijedor

Pale
