Bajdenova administracija je već nekoliko puta izrazila svoje negodovanje Turskoj. Bilo je prijetnji da će turske kompanije biti podvrgnute sankcijama ako budu sarađivale sa Rusijom.

U isto vrijeme, turski lider Redžep Tajip Erdogan je, prije kursa jačanja trgovine, balansirao između Zapada i Rusije, pokušavajući da obezbijedi čisto turske interese. Dakle, Turska je prodala oružje Ukrajini, uključujući i dronove. Zatim je zauzela neutralan stav i omogućila pregovore između zemalja, uključujući sporazum o snabdijevanju žitom.

Enrgetski sektor

Uloga Turske u postizanju sporazuma o žitaricama i situacija oko Švedske i Finske kao kandidata za NATO pokazuju da neke zapadne zemlje ne žele da se svađaju sa Turskom oko njenih odnosa sa Rusijom, što za njih može dovesti do troškova.

Jačaju se i veze Turske i Rusije u energetskom sektoru. Turska je iskoristila popust i udvostručila količine nafte i gasa kupljene od Rusije. Za prvih šest mejseci Rusi su otvorili oko 500 kompanija u Turskoj, što je duplo više nego u cijeloj 2021. godini. Izvoz Turske u Rusiju je u julu porastao za 75 odsto u odnosu na prošlu godinu.

To je zbog činjenice da Moskva traži zamjenu za evropski uvoz. I Rusi su u Turskoj počeli da kupuju raznovrsnu robu: od tekstila do bijele tehnike, piše The Wall Street Journal.

BONUS VIDEO: