U SISKU OBILJEŽENO 30 GODINA OD ZLOČINA NAD CAPRAŠKIM SRBIMA

FOTO/MUZEJ SISAK

Sutra se navršava 30 godina od kada su pripadnici hrvatske policije i „Zbora narodne garde“ u srpskim selima Blinjski Kut, Kinjačka, Brđane, Čakale, Blinjska Greda, Bestrma i Trnjani u opštini Sisak nasumično pucajući iz otetih transportera JNA ubili 15 srpskih civila, a desetine ranili, saopštio je Dokumentaciono informacioni centar „Veritas“.
Najmlađa među ubijenim bila je dvadesettrogodišnja Željka Boinović koja je pogođena kroz prozor kuće njenog djeda Miloša Vraneševića.
Svi ubijeni, osim Boinovićeve, bili su u braku i imali porodice i iza njih je ostalo 32 djece.
Za zločin u capraškim selima do sada niko nije odgovarao krivično.
Krivičnu prijavu, koju su podnijele porodice ubijenih protiv četiri pripadnika „Zbora narodne garde“ za ratne zločine nad civilima, odbacilo je u septembru 2006. godine Županijsko tužilaštvo u Sisku uz obrazloženje da su stradali „ubijeni u oružanom sukobu između paravojnih formacija takozvane grupe SAO Krajine i Hrvatske vojske ili su kolateralna šteta tog oružanog sukoba“.
Tužbe za naknadu štete porodicama poginulih hrvatski su sudovi odbili zbog zastarjelosti i nedostatka dokaza o učešću pripadnika Hrvatske vojske u ovom događaju, pri čemu su porodice bile u obavezi da nadoknade parnične troškove u iznosu do nekoliko hiljada evra.
Neki od ovih slučajeva su takođe bili pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu, ali ih je sud odbio zbog proteka od šest mjeseci između „posljednje istrage ili njihovog saznanja o neefikasnosti istrage na nacionalnom nivou“ i zahtjeva tom sudu.
Prema podacima „Veritasa“, u Sisku i okolnim područjima u ljeto i jesen 1991. godine ubijeno je najmanje 118 Srba, uključujući 97 civila, od kojih je 11 žena.
Od ukupnog broja likvidiranih, sahranjeno je samo njih 40, a za posmrtnim ostacima ostalih se još traga.
- Tagovi
- SISAK
Možda vas zanima
Region
vremenska prognoza
Sarajevo

Banja Luka

Mostar

Tuzla

Bihać

Bijeljina

Zenica

Prijedor

Pale
