OTAC OSUMNJIČENOG ZA UBISTVO MALENE DANKE ŠOKIRAO IZJAVOM „Nadam se da će Dejan uskoro biti na slobodi“
Prije tačno pet mjeseci uhapšena su dvojica radnika JKP „Vodovod“ iz Bora, Dejan Dragijević (50) i Srđan Janković (50), koji su osumnjičeni za ubistvo Danke Ilić (2). u Banjskom Polju. Rade Dragijević otac prvoosumnjičenog poručio je za „Alo!“ da je njegov sin dobro, i da se dobro drži i ako je već pet meseci u pritvoru.
On je istakao, da se nada da će njegov sin biti pušten na slobodu, uprkos činjenici da je Dragijević detaljno ispričao kako se odigrao zločin.
– Očekujem da će mog sina pustiti 24. ili 25. septembra, ali je moguće da im produže. Koliko sam čuo vještače se kamere po Banjskom polju, ali i ispred stana u kome je živjela Danka. Mog sina Dejana posjetila je advokatica, koja mu je prenijela sve što sam mu ja poručio da bude dobro i da se drži i da će izaći. On je za sada psihički dobro i dobro se osjeća – rekao je Rade Dragijević.
Podsjetimo, Danka Ilić nestala je nestala 26. marta u Banjskom Polju kada ju je majka sa bratom odvela na salaš.
U prvom trenutku pretpostavilo se da je ona nestala, a onda je 4. aprila saopšteno da je ubijena i tada su uhapšena i dvojica osumnjičenih.
Ipak od tog momenta nije postignuto mnogo kada su u pitanju čvrsti dokazi protiv dvojice osumnjičenih jer vještačenja nisu dala rezultate, barem prema onome što je pušteno u javnost. Čini se da se posljednje nade polažu u snimke sa nadzornih kamera, ejr je tužilaštvo naložilo dodatna vještačenja. Jankoviću i Dragijeviću ne može se vjerovati, s obzirom na to da su više puta mijenjali iskaze. Vremena nema mnogo jer, ukoliko provedu šest mjeseci u pritvoru, a optužnica ne bude podignuta, Dragijević i Janković moraju da budu pušteni na slobodu.
I dok vrijeme ističe, a slučaj u očima javnosti postaje jedan od onih koji potencijalno ostaju neriješeni. Dokaza nema do te mjere da su ponovo počele da kruže glasine o tome da je dijete živo i da se nalazi u inostranstvu. Ono što sve dodatno otežava je činjenica da nema odgovora na dva ključna potanja – gdje se nalazi tijelo djeteta i kako na mjestu zločina ne postoji nijedan njen biološki trag?
Do sada je analizirano više od 500 tragova pronađenih na različitim predmetima, uključujući automobil, pantalone, sjekiru, noževe, motornu testeru i tepih, a veći dio stvari iznesen je iz kuće porodice Dragijević. Ni na jednom predmetu nisu pronađeni DNK tragovi djevojčice. Takođe, kapljica krvi otkrivena u automobilu, koja je mogla da bude krunski dokaz, nije Dankina. Krv pronađena u službenom automobilu, kao i ona uočena na pantalonama Dragijevića, je Dragijevićeva.
Velike nade polažu se u vještačenje tri kamere koje su skinute sa ulaza zgrade u Boru u kojoj živi porodica Danke Ilić, kao i dvije kamere iz Banjskog polja, mjesta u kom je dejvojčica nestala. Vještačenje bi trebalo da bude završeno za oko nedjelju dana, kada će se znati da li postoji barem neki dokaz da su Dragijević i Janković imali bilo kakav kontakt sa djevojčicom.
Nije isključeno da istražitelji imaju određene dokaze, ali da nisu odlučili da izađu sa njima u javnost. Ipak, ako optužnice do 4. oktobra ne bude bilo, biće jasno da dokazi, ukoliko ih ima, nisu dovoljno čvrsti da bi se rizikovalo da optužnica bude oborena.
Iako je priznanje dato u tužilaštvu validan dokaz, ni njega više nema, jer Janković sve vrijeme u tužilaštvu tvrdi da nije ni u kakvoj vezi sa ubistvom, a Dragijević je u međuvremenu „promijenio ploču“ i dao novi iskaz, u kom sve negira. Ono što zabrinjava jeste da nedostatak dokaza može da dovede do potpune obustave krivičnog postupka.
Tužilaštvo optužnicu može da podigne, ali je potrebno da je potvrdi sud. Ukoliko pred sud pristigne optužnica bez dokaza, ona može da bude oborena. Ukoliko bi Viši sud odbio optužnicu, a Apelacioni sud potvrdio tu prvostepenu odluku, Dragijeviću i Jankoviću ne bi moglo da se sudi čak ni ako naknadno budu prikupljeni dokazi protiv njih.
Sve to vodi do činjenice da tužilaštvo ima dve opcije – da podigne optužnicu ili da, po isteku šest mjeseci, osumnjičene pusti iz pritvora i nastavi da prikuplja dokaze, s obzirom na to da, nakon puštanja osumnjičenih na slobodu, ne postoji zakonski rok u kom istraga mora da bude završena, s tim što suđenje mora da počne u razumnom roku, kako ne bi došlo do zastarevanja slučaja.
I dalje ostaje misterija kako na osnovu priznanja osumnjičenih nije pronađen nijedan dokaz. Takva situacija ukazuje na mogućnost da su osumnjičeni dali u potpunosti lažno priznanje ili da su barem neki dijelovi priznanja, koji bi mogli da budu ključni, bili neistiniti.
Dvojica osumnjičenih najprije su u policiji priznali zločin i dali detaljne iskaze o tome šta se dogodilo, ali još nije utvrđeno da li su govorili istinu. Pred tužiocem je Dragijević priznao djelo, ali je ispričao da je on premještao tijelo, što je bilo u suprotnosti sa onim što su ispričali u policiji. Međutim, zatražio je da bude dopunski saslušan od strane Višeg javnog tužiaštva u Zaječaru, te je na saslušanje doveden 11. jula i tada je negirao da je učestvovao u ubistvu djevojčice.
Tako se njegov iskaz poklopio sa iskazom drugog osumnjičenog, Srđana Jankovića, koji se najprije branio ćutanjem, a potom odlučio da želi da bude saslušan i u potpunosti je negirao krivicu.
BONUS VIDEO: