(FOTO) NA MREŽAMA SE POJAVIO ALARMANTAN APEL Drama u Dubrovniku: Mrtve ribe plutaju morem
Poslije Crne Gore mrtve ribe su se pojavile i kod Dubrovnika, nadležni apeluju na građane da ne jedu određene vrste, a na ribare da donesu uginule uzorke na dalju analizu.
Kejt Marinović iz Zatona dugo se godina bavi ribolovom. Često je na moru ili na ronjenju, odlično poznaje akvatoriju u Dubrovniku, a apel zbog mrtvih riba, koji je objavila na svojoj Fejsbuk stranici je alarmantan:
„U Zatonu su u dva dana uhvaćene polužive kirnje. Mislim da su bolesne, zarazne, plutaju na površinu. Bojim se da ovo ima veze s nedavnim crnogorskim slučajem pomora tih riba. Navodno je riječi o Veru, virusnoj infekciji uzrokovanoj betanodavirusom.“
Riba je bolesna, što se vidi po njenim bjelkastim očima i oštećenjima na koži. Zbog rasta temperature mora ovaj virus hara i uništava kirnje, dodala je Kejt, a prenio Jutranji.hr.
Ovu zabrinutu Dubrovčanku su kontaktirali novinari Dubrovačkog vijesnika, a Kejt im je ponovila da je vrlo vjerovatno riječ o velikom pomoru riba, baš kao što se dogodilo prošle nedjelje u Crnoj Gori.
„Navodno je riječ o tom virusu, a javio mi se i jedan Italijan da su na Siciliji imali slučaj bakterije, a ne virusa, koji napada samo kirnje“ dodala je.
„Sreća“ u nesreći je da se ovaj virus ne prenosi na ljude i nije opasan za ljudsko zdravlje, što su potvrdili s Hrvatskog veterinarskog instituta.
Na stranicama Vlade Crne Gore krajem oktobra ove godine objavljeno je da je Direktorat za ribarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivredu od Instituta za biologiju mora dobio informaciju o pojavi većeg broja oboljelih i uginulih riba, uglavnom kirnji.
Simptomi koji se uočavaju kod obolelih jedinki u skladu su s opisima virusne infekcije uzrokovane betanodavirusom u naučnoj literaturi, a virus se pojavljuje pri većim temperaturama mora, objavili su.
Apelovali su na građane da izbjegavaju konzumaciju oboljelih riba, dok ribare pozivaju da, ukoliko primijete slične primjerke, iste dostave Institutu za biologiju mora radi daljih analiza.
Isti apel dolazi s Hrvatskog veterinarskog instituta, odakle pozivaju ribare da predaju veterinarskom inspektoru uzorke kako bi se egzaktna dijagnoza postavila na osnovu laboratorijske analize.
Kejt Marinović ponudila je da preda uzorke, pa će se nakon analize znati je li zaista riječ o bolesti koja je pogodila i crnogorsku akvatoriju.
„Još nismo dobili uzorak, pa ne možemo da potvrdimo da li je riječ o tom uzročniku. Na osnovu onoga što je opisano i fotografisano, osnovana je sumnja da je to virusna encefalopatija i retinopatija. Da bismo izjavili da je to – to, treba da pregledamo uzroke i potvrdio uzročnik“, rekao je dr Dražen Oraić iz Odjeljenja za patološku morfologiju.
„Što se tiče te bolesti kirnji, ako bismo je potvrdili, ona može da se pojavi i na još 50-tak vrsta riba. Javlja se u Mediteranu, a što se kirnji tiče, prvi put je opisana krajem osamdesetih u Španiji. Na jugu Italije zabilježeni su veliki mortaliteti dvije vrste kirnji i brancina 2011. godine. Ova bolest može da napravi štetu i na uzgajanoj ribi jer se prenosi s divlje i obrnuto. U dubrovačkom području dosad nikad nije potvrđena. Ovo će, ako se potvrdi, biti prvi put“, rekao je Oraić.
BONUS VIDEO:
- Tagovi
- DUBROVNIK
- mrtve ribe
- RIBE