Saudijski prijestolonasljednik Mohamed bin Salman bin Abdulaziz Al Saud, osnivač i predsjednik odbora fondacije Mohamed bin Salman Misk, najavio je pokretanje "Neprofitnog grada princa Mohameda bin Salmana", prvog neprofitnog grada na svijetu, izvijestila je Saudijska novinska agencija (SPA).

Grad će biti model za razvoj neprofitnog sektora na globalnom nivou i inkubator za mlade i volonterske grupe, te lokalne i međunarodne neprofitne institucije.

Prestolonasljednik je rekao da će ovo biti prvi neprofitni grad ove vrste koji će doprinijeti postizanju ciljeva Fondacije Mohamed bin Salman Misk u podršci inovacijama, preduzetništvu i kvalifikaciji budućih lidera definisanjem neprofitnog rada u smislu mogućnosti i programe osposobljavanja mladih koje će osigurati.

Projekat će takođe pružiti usluge koje doprinose stvaranju atraktivnog okruženja za sve korisnike gradske ponude, dodao je.

- Neprofitni grad princa Mohameda bin Salmana, koji implementira model digitalnog blizanca, ugostiće akademije, fakultete, "Misk Schools", konferencijski centar, naučni muzej, kreativni centar koji nudi prostor za podršku ambicijama inovatora u nauci i tehnologiji nove generacije kao što su AI, IoT i Robotika - izjavio je princ Mohamed.

Dodao je da će u njemu biti i umjetnička akademija i galerija, pozorište izvedbenih umjetnosti, igraonica, akademija kuvanja i integrisani stambeni kompleks. Osim toga, grad će ugostiti kompanije rizičnog kapitala i investitore kako bi podržali i inkubirali inovativna preduzeća kako bi podstaknula doprinose zajednice iz cijelog svijeta.

Neprofitni grad od 3.4 kvadratnih metra nalazi se na zemljištu u četvrti Irkua, u blizini Vadi Hanife. Glavni plan grada utjelovljuje naprednu digitalnu metropolu usmjerenu na čovjeka i dizajniranu da bude održiva, prilagođena pješacima i dodijeliće više od 44 odsto ukupne površine za zelene otvorene površine za promovisanje održivog razvoja.